Debut jako hrom, trenérská výzva, hattrick a trocha ironie

Sparta přetlačila Plzeň 7:6 pp © hcsparta.cz

Extraligová sezóna je konečně tady a první kolo je již minulostí. V článku se dozvíte o nejzvučnějších momentech 1. kola TELH. Mimo kompletní výsledky všech odehraných utkání extraliga zažila debut jako hrom, první trenérskou výzvu a hattrick v prvním kole.

Divočina na Spartě

Zápas rozhodnutý v prodloužení, 13 gólů, 97 trestných minut, fauly, bitky, trest do konce zápasu, góly krásné i ne zrovna ty pohledné a mizerná brankářská čísla. Takto vypadal první zápas prvního kola TELH v sezóně 2019/2020.

Zápas byl jako na houpačce. Oba týmy, jak Sparta, tak i Plzeň, si střídali vedení. Jednou vedli ti a jednou oni. Postavami zápasu, který měl z hokejového pohledu opravdu všechno byli v plzeňském dresu Gulaš s Mertlem. Oba zaznamenali čtyři body. Gulaš za dva góly a dvě asistence, Mertl přidal o asistenci více a o gól méně.

Na straně druhé to byli Košťálek se Smejkalem. Oba zmínění borci si připsali po třech bodech. Košťálkův gól byl důležitý, rozhodl zápas v prodloužení a dovolil Spartě si připsat o bod více.

Ještě jedna postava vyvstala z dění na ledě. Extraligový debut jako hrom zažil Michal Houdek. Ten při svém prvním střídání v extralize nejprve srazil Marka Kvapila krosčekem k zemi a v nastalé bitce si podal Jana Piskáčka. On ani Michal Houdek na tento zápas nezapomenou.

Mimo rozhodčí ocenila Houdkovo chování i disciplinární komise (DK). Pro Houdka zůstane jeho prvních dvacet vteřin v extralize minimálně na dva zápasy i těmi posledními. Tak dlouhý distanc mu totiž DK za jeho počínání vyměřila. HokejPortal.cz před časem přinesl s Michalem Houdkem rozhovor.

Historickým momentem bylo první použití Coach´s Challenge. Trenérskou výzvu jako v NHL si vzal trenér Plzně Ladislav Čihák. Reklamované bránění brankáři se nepotvrdilo, a tak gól platil. První trenérská výzva v historii extraligy tedy úspěšná nebyla.

Před tímto duelem vyhrála Plzeň na ledě Sparty pět zápasů. Sparta přerušila tuto nelichotivou sérii a má první body. Zajímavý zápas sledovala slušná návštěva. Do O2 Areny si našlo cestu 8 632 diváků.

Čepice na led, pálí Marcinko

Nováček extraligy se hned v prvním kole představil na ledě mistra z Třince. Třinec si došel pro výhru ve vyprodané WERK Areně a hlavním strůjcem úspěchu byl Tomáš Marcinko.

Ve výsledku 6:2, který vyzněl jasně pro domácí, vstřelil slovenský útočník první, druhý a čtvrtý gól. Všechny vstřelil v nestandartním počtu hráčů na ledě. První dva z přesilové hry a svůj třetí gól a dovršený hattrick vsítil stylově v oslabení. Na jeden gól stihl košický odchovanec přihrát, jeho celková bilance v zápase se tedy zastavila na 3+1.

Kladno nastoupilo bez Jaromíra Jágra a proti úřadujícím šampionům nebylo bez šance. Dva góly dokázali vstřelit ve druhé třetině, kdy Třinec polevil v aktivitě, ale zbytek střel pochytal jako vždy jistý Patrik Bartošák a za jeho zády zvonila i branková konstrukce.

Trocha ironie ve Vítkovicích

Nejmladší tým extraligy z Vítkovic se na svém ledě utkal s Olomoucí. Olomouc má ve svém kádru několik bývalých hokejistů, kteří dříve hráli pod vysokými pecemi.

Tím nejčerstvějším je Rostislav Olesz. Když se rozkmotřil s vítkovickým vedením, hledal si nové angažmá a bývalý kapitán Ostravanů tak zakotvil v Olomouci.

Není to neobvyklé, že se hráč nějakého klubu prosadí proti „svému" bývalému klubu. To se stalo i v prvním kole ve Vítkovicích. Olesz se na brankovišti dostal k puku, který se odrazil od zadního mantinelu a pohotově skóroval. Gól neslavil, diváci nepískali.

Klidně ale mohl. Domácí fanklub totiž vytáhl choreo, ve kterém byla karikaturou vyobrazena změna kapitána ve Vítkovicích. Vítkovice dokázali ve druhé části srovnat, ale v prodloužení bod navíc urvala Mora.

Zdroj: hokejportal.cz