Souhrn MS U20: Češi splnili očekáváné, nepředvedli však nic navíc

Česká dvacítka do bojů o medaile nezasáhne © google.cz

Češi na MS U20 let stejně jako ve dvou předešlých ročnících skončili ve čtvrtfinále. První zápas Češi sehráli se Švédskem. Nejprve vedli, ale Švédi zápas otočili a zvítězili 7:1. Ve druhém utkání narazili Češi na ruskou Sbornou. Tu dokázali zaskočil a zvítězili 2:0. Senzaci český výběr nezopakoval a proti výběru Spojených států a jasně prohrál 0:7.

Nálož od Švédů

Češi začali ve svém prvním zápase proti Švédům dobře a radovali se z gólu jako první. V 11. minutě se z prvního a naneštěstí posledního gólu v zápase radoval Myšák. Ten využil přesilovou hru a poslal Čechy do vedení. O dvaatřicet vteřin později srovnal Costmar.

Čeští mladíci ztratili zápas ve druhé třetině. Přestali stíhat své švédské vrstevníky a prostřední periodu prohráli 0:3. Sundsvik využil přesilovku, Heinemam se trefil v oslabení a na 4:1 dával Niederbach.

V posledním dějství se prosadil z přesilovky Söderblom, když si hokejku s pukem na brankovišti prostrčil mezi nohama a prostřelil Malíka v české bráně. Už na 6:1 zvýšil Bjerselius a tečku za skóre 7:1 pro Švédy udělal v přesilové hře Gunler.

Češi sice otevřeli skóre, ale radost po výhře 7:1 měli Švédi.

Češi tak při své premiéře na MS juniorů prohráli a nedokázali Švédům zabránit v 53. vítězství v základních skupinách mistrovství světa hráčů do dvaceti let v řadě.

Body, se kterými nikdo nepočítal

Do brány se do druhého utkání postavil místo Nicka Malíka Lukáš Pařík. Na rozdíl od svého brankářského parťáka zažil vítěznou premiéru bez obdrženého gólu.

První třetina skončila remízou 0:0, ale Rusové měli před českou brankou několik závarů a Paříkovi pomohla i tyč. Ve druhé třetině opět tlačila Sborná, Češi jí ale zdárně kontrovali. V 37. minutě mačkali Rusové české hráče ve vlastní třetině. Z posledních sil vyrazil podél levého mantinelu Rychlovský, dojel do útočného pásma na kruh pro vhazování, zpětnou přihrávkou našel Koffera, a ten pohotovou střelou z první překonal Askarova.

Lukáš Pařík a česká obrana nedovolila Rusům skórovat.

Rusové i nadále dobývali českou branku. Po jednom pokusu od modré čáry trefil ruský obránce Čajka Langa, tomu se puk odrazil do jízdy, kopnul do vrtule a v úniku prostřelil ruského brankáře.

Český výběr zaskočil favorita turnaje a získal nečekané tři body, které ovšem v konečném důsledky nehrály roli. Pařík pokryl všech 30 ruských pokusů a dalších 25 střel zblokovali jeho spoluhráči v poli.

Sedmička od USA

Po vydařeném utkání s Ruskem byl český tým povzbuzen a na USA si věřil. V brance po dobrém výkonu zůstal Pařík, jenže i on poznal, jaké to je dostat sedm gólů.

Američané začali ve velkém stylu a byl jich plný led. V první třetině Američany Češi přestříleli, ale zbytek zápasu patřil hvězdám a pruhům.

Druhou třetinu prohráli Češi 0:3 a ve třetí třetině dostali ještě o jeden gól více. Nejvíce se o český debakl přičinil pětibodový Zegras (2+3), tříbodový York (0+3) a dvougólový Brink. Paříka po sedmém gólu vystřídal Malík, ten už ale neinkasoval.

Cameron York si proti Česku připsal tři asistence.

Nervózní povinnost

Do posledního utkání v základní skupině nastoupila České republika proti Rakousku. Střetla se s ním o přímý postup do čtvrtfinále. Byť měli Češi tři body ze zápasu s Ruskem a Rakousko bylo bez bodu, prohra českého týmu v základní části by znamenala poslední nepostupové místo ve skupině. Do utkání naskočil Malík a připsal si 15 zákroků. Jeho rakouský kolega Wraneschitz čelil jednašedesáti ranám a sedm z nich pustil za svá záda.

Na Češích byla vidět nervozita a tíha okamžiku. Hráči se lvem na prsou sice tlačili, ale nervozita jim svazovala ruce a první třetina skončila bez branek. Před polovinou utkání otevřel skóre Kubíček. Na jeho trefu navázal dvěma trefami Lang a druhou třetinu zakončil čtvrtým gólem Přikryl. Ve třetí třetině přispěli góly Novák, Jiříček a Myšák.

Proti Rakousku jásala česká lavička sedmkrát.

Mimo sedm vstřelených branek se navíc čeští mladíci neprovinili ani jednou proti pravidlům. Češi tak splnili povinnost a postoupili ze čtvrtého místa do play-off. Tam na ně čekala zatím stoprocentní Kanada.

Důstojná rozlučka

Češi vstupovali do zápasu s vědomím, že Kanadu na juniorském MS neporazili už sedm let. Nepodařilo s jim to ani tentokrát. Čeští mladíci potřetí za sebou skončili ve čtvrtfinále a na turnaji obsadili 6. místo.

Výsledek zápasu stanovili během první třetiny Cozens s Byramem a v poslední části upravil skóre na konečných 3:0 pro Kanadu McMichael. Průběh zápasu tak jednoznačný ale nebyl. Češi byli Kanadě vyrovnaným soupeřem a drželi s ní krok. Na konci měli dokonce o jednu střelu více než Kanada.

Kanada naplnila roli favorita a poslala Čechy domů.

Byť se český výběr snažil, tak byl vidět dlouhodobý rozdíl ve výkonnosti mezi námi a světovou elitou. Proti Švédům, Američanům a ani Kanaďanům nedokázali Češi utkání zdramatizovat a překlopit na svou stranu. Jen Rusové odnesli české vzepětí sil a prohráli s nimi.

Zdroj: hokejportal.cz, livesport.cz, ctsport.cz