Rusko znovu zvítězilo, Slovensko se s mistrovstvím světa rozloučilo

Je za námi poslední den základních skupin Mistrovství světa v Bratislavě a Košicích. Kdo jde dál a kdo se naopak loučí? Česká reprezentace se může těšit z druhého místa ve skupině, které získala díky risku Švýcarska a ruské demolici Švédska. Ve čtvrtfinále se mohou naši hráči připravit na nevyzpytatelné Německo.

Po včerejším vyřízení situací okolo sestupu do divize IA se dnes začalo řešit postavení 8 týmů, jež měly jistotu postupu do čtvrtfinále, po základní skupině. A nikdo neměl jisté vůbec nic. Kdokoli z obou skupin mohl skončit na 1. – 4. místě skupiny. O co ale šlo všem týmům nejvíce, byl cíl zůstat ve svých městech a nestěhovat se.

Nejlepší postavení měli před závěrečným utkáním Rusko a Finsko, kteří vedli své skupiny. Finové si ale cestu za prvním místem ve skupině výrazně zkomplikovali.

Finsko vs. Německo – 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 16´ Pesonen, 25´ Tyrvainen – 18´ Michaelis, 34´ Kahun, 45´ a 59´ Draisaitl

Ve stínu tentokrát zůstal finský supertalent Kaapo Kakko, který se v prvních 6 zápasech blýskl stejným počtem branek. Do vedení poslal Finy Harri Pesonen, který využil přesilovku a poslal Finy blíže k vítězství ve skupině. Na 1:1 srovnal Michaelis, jenž zúročil povedenou kombinaci s Eisenschmidem a Plachtou.

Druhá třetina přinesla opět vedení Finů, tentokrát přesně zamířil Tyrvainen. Pak ale začala jízda hvězdy Německa a Edmontonu, Leona Draisaitla. Ten nejprve přihrál na vyrovnávací gól Kahunovi, a poté ve třetí třetině ukázal své kvality.

Draisaitl přetáhl vedení na stranu Německa brankou z přesilovky a druhý gól přidal do prázdné branky. Finové ztratili jistotu prvního místa a museli čekat na večerní výsledek zápasu Kanady s USA.

ČESKÁ REPUBLIKA vs. Švýcarsko – 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)

Branky: 13´ Voráček, 21´ Simon, 27´ Frolík, 29´ Kubalík, 59´ Rutta – 3´ Frick, 27´ Scherwey, 42´ Scherwey, 57´ Niederreiter

Zápas, který mohl jasněji určit scénáře k postupu do čtvrtfinále. A zápas pro Čechy nezačal úplně nejlépe. Velmi brzy se prosadil prudkou ranou z mezikruží Lukas Frick, pro kterého to byl první gól na letošním mistrovství. Češi se ze začátku prezentovali místy nervózní hrou, i proto byl gól Jakuba Voráčka v přesilovce důležitým pro uklidnění situace.

Svěřenci Miloše Říhy měli naopak drtivý start do prostřední části. Po 38 vteřinách se prosadil Dominik Simon, jehož gól potvrdilo i video. Když se následně trefil Michael Frolík, byla to konečná pro gólmana Reta Berru, kterého nahradil Robert Mayer. A zřejmě během výměny mezi třemi tyčemi došlo k ostrému proslovu trenéra Švýcarů. Hráči Helvétského kříže potřebovali na snížení pouhých 29 vteřin, přesně zamířil Tristan Scherwey. O necelé dvě minuty později nám dvoubrankové vedení vrátil Kubalík a zdálo se, že Češi vyhrají za 3 body.

Švýcaři se však nedali a góly Scherweye a Niederreitera srovnali skóre na 4:4. Jediné, co pomohlo českému týmu k vítězství v základní hrací době byl fakt, že Švýcaři k zůstání v Bratislavě potřebovali výhru za tři body, a proto se rozhodli k odvolání brankáře. Jan Rutta pak zajistil vítězství 5:4 gólem do odkryté klece.

Norsko vs. Lotyšsko – 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky: 16´ Lindstrom – 23´ Indrasis, 47´ Jaks, 48´ Marenis, 55´ Kenins

Ani jeden z týmů již nemohl postoupit mezi nejlepších 8. I tak je potřeba říct, že Lotyši předvedli několik skvělých výkonů. Bohužel pro ně, na postup to nestačilo. Do zápasu lépe vstoupili Norové, Lindstrom využil přesilovku.

I vyrovnávací gól padl v jiném, než plném počtu hráčů na ledě. Na 1:1 se 2 vteřiny před koncem trestu Lesunda trefil Indrasis. Takto skončila druhá dvacetiminutovka a výsledek byl možná pro někoho překvapivý.

Poté už ale favorit ukázal svou sílu. V rozmezí 56 sekund se prosadili Jaks a Marenis a rázem to bylo 3:1 pro Lotyše. Poslední zásah přidal Kenins a Lotyši tak zakončili letošní pouť v Bratislavě výhrou.

Slovensko vs. Dánsko – 2:1 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0)

Branky: 40´ Marinčin, vítězný nájezd Nagy – 47´ Boedker

Slováci již věděli, že na domácím mistrovství nepostoupí. Ani to však fanoušky v Košicích neodradilo, aby domácím vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Dlouho se nemohl ani jeden z týmů prosadit. Minutu před koncem druhé třetiny nahození Marinčina spadlo za Dahma. Bylo to minutu poté, co fanoušci skandovali jméno Pavol Demitra, čímž tak vzdali hold jednomu z nejlegendárnějších útočníků Slovenska.

Ve třetí periodě přišla dvě slepená vyloučení Slovenska. Dánové se během přesilovky 5 na 3 dokázali prosadit a poslali tak zápas do prodloužení. Ani v něm však branka nepadla a za stavu 1:1 po 65 minutách byli diváci svědky samostatných nájezdů.

V nich přišlo skvělé rozloučení Ladislava Nagye. Ten na dnes dostal kapitánské „Céčko" a v přímém souboji proti Dahmovi uspěl přesnou ranou do pravé šibenice. A tento gól se nakonec ukázal jako vítězný. Krištof pojistil výhru Slovenska a Košice si tak naposledy mohly letos poslechnout národní hymnu Slovenska.

Kanada vs. USA – 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 2´ Dubois, 9´ Turris, 36´ McCann

Zápas, který již z českého hlediska měl větší význam, než odpolední utkání. Oba týmy se mohly stát soupeřem našich hráčů. A Kanaďané potvrdili roli drobných favoritů. Jako první se 109 vteřinách mladý talent Colubmusu, Pierre-Luc Dubois. Na 2:0 zvýšil Turris a Američané tahali za kratší konec. Stejně tak tomu bylo i ve druhé třetině, tam měli Kanaďané dokonce dvakrát tolik střel, co Spojené státy.

Tuto střeleckou převahu využil Jared McCann. A branka útočníka tučňáků z Pittsburghu byla tou poslední v zápase. Kanada vyhrála skupinu A a ve čtvrtfinále se postaví Švýcarsku.

Rusko vs. Švédsko – 7:4 (0:1, 6:0, 1:3)

Branky: 21´ Anisimov, 25´ Dadonov, 29´ Ovechkin, 35´ Kaprizov, 38´ Grigorenko, 38´ Malkin, 53´ Orlov – 8´ Landeskog, 53´ Nylander, 57´ Ekman-Larsson, 59´ Klingberg

Drtivá druhá třetina Rusů. Tak by se dal popsat zápas v kostce. Účet zápasu otevřel přesnou ranou Gabriel Landeskog. Skóre 1:0 pro Tre Kronor zůstalo až do konce první třetiny. To, co se stalo poté, bylo neskutečné. Během 17 minut Rusové uštědřili Švédům tenisového „kanára". A najednou bylo jasné, že Češi se nebudou muset stěhovat.

Třetí třetina již přinesla pouze tréninkové tempo převážně od sborné. A tak ještě přišla korekce skóre třemi góly Nyladera, Ekmana-Larssona a Klinberga. Sedmý gól Ruska dal Orlov. Rusko, i když postupuje z prvního místa, má proti sobě velmi těžkého soupeře v podobě Spojených států amerických.

Čtvrtfinálové dvojice:

Kanada vs. Švýcarsko (23.5. 16:15, Košice)
Rusko vs. USA (23.5. 16:15, Bratislava)
Finsko vs. Švédsko (23.5. 20:15, Košice)
ČESKÁ REPUBLIKA vs. Německo (23.5. 20:15, Bratislava)

Zdroj: hokejportal.cz

VÝSLEDKY

TABULKA

Nedaří se ani bez Jandače: Mega šanci Magnitogorsku zhatil zákrok snů

Nejlepší 3 góly 4. kola CHL: Tiki-taka Färjestadu, Kofroňova paráda a milimetrová...

Jako při kulečníku: Vlastní branka SKA padla po čtyřech kuriózních odrazech

Ostuda pro mistra: V KHL viděli gólovou ránu z obranného pásma