11. den MS: Lotyšská vůle hrát čtvrtfinále, Kanadské šetření sil a Velká Británie s Itálií nadále elitou

Italové se udrželi v elitní skupině © iihf.com

Dnešní den se nesl v přímých soubojích o to, kdo bude i příští rok hrát elitní skupinu MS. Lotyši předvedli vůli a poprali se o čtvrtfinále. Kanada šetřila síly a stejně porazila Dánsko přesvědčivě 5:0.

Francie – Velká Británie 3:4 po prodloužení (0:0, 3:2, 0:1, 0:1)

Branky: 24. a 28. Rech, 28. Treille – 35. Dowd, 39. Hammond, 46. Farmer, 63. Davies

Francouzi hned v úvodu zamkli Brity, ale první velkou šanci měl Davies, který jel sám na Hardyho. Jenže nepochopitelně vracel puk za sebe a přenechal tak dojíždějícím bekům. Na druhé straně pálil Texier, brankář Bowns vytrčil beton proti jeho střele.

Britové se postupně osmělovali, zahráli si i přesilovku, ale ani svou jedenáctou na turnaji nevyužili. V závěru třetiny dal vzpomenout na stoletou válku David Phillips. Tvrdým a hlavně čistým hitem zastavil pronikajícího Petera Valiera. Se závěrečnou sirénou předvedl další tvrdý hit Lee na Texiera.

Druhá třetina začala jako skončila ta první. Tvrdé střety ale byly doplněny o první gól. O ten se postaral Rech přesnou střelou nad rameno Bownse. Na 2:0 pro Francouze zvýšil Treille po teči Chakiachviliho střely. O pouhých 6 vteřin později zvýšil na 3:0 znovu Rech a s Velkou Británií a její záchranou to začalo vypadat bledě.

Snížení přinesl Roberd Dowd. Ten převzal přihrávku od O´Connora, který bravurně zachytil špatné vyhození Bozona, přihrál Dowdovi, a ten vymíchal Hardyho. Tento gól opět probudil britské síly. Povzbuzení bylo opravdu znát. Mike Hammnond dorazil před koncem druhé třetiny do zpola odkryté branky nahození O´Connora.

Ve 46. minutě se stalo to, co si přáli všichni příznivci Britů. Robert Farmer vyrovnal. Získal puk v rohu kluziště, vybruslil před Hardyho bránu, otřel střelu o Hardyho rameno a rozradostnil britské fandy ve vyprodaných ochozech. V posledních vteřinách pálil na Hardyho Davies, ten ale ramenem zajistil prodloužení.

Prodloužení nabídlo opravdu infarktové situace, hlavně před brankou Britů a v elitní skupině je udržel Bowns. O rozhodnutí a setrvání v elitní skupině rozhodl Ben Dawies. Francii tak příští rok čekají souboje v IA třídě.

Švédsko – Lotyšsko 5:4 (1:0, 1:1, 3:3)

Branky: 11. Pettersson, 34. Kempe, 49. Lander, 51. Hornqvist, 60. Rasmussen – 30., 42. a 57. Ro. Bukarts, 44. Jaks

V utkání, ve kterém si Lotyši mohli ještě vybojovat šanci na čtvrtfinále měli Švédové první velkou šanci v polovině první třetiny. Lotyšský centr Batna fauloval a Švédsko se ujalo vedení.

Elias Pettersson prostřelil skrumáž před Gudlevskisovou bránou a poslal svůj tým do vedení. Lotyši mohli záhy odpovědět, rozpačitá Švédská obrana obstála.

Úvod do druhé dějství se změnil v soutěž o držení puku, ve kterém jasně dominovalo mužstvo ve žlutém. Lotyši se dostávali do útoku sporadicky. Jenže z přesilové hry dokázal srovnat českým fanouškům známý Roberts Bukarts. Od té doby Lotyši vyrovnali hru.

Lotyši udrželi vyrovnaný stav jen něco málo přes čtyři minuty. Lundqvist pohotově rozehrál, jeho spoluhráči s přihrávkou naložili po svém a Adrian Kempe vypálil přesně nad Gudlevskisovo rameno.

V početní výhodě mohli Lotyši srovnat. Švédové jim ale dali dárek a vstřelili si vlastní gól. Lundqvist střelu neudržel, ta mu propadla a Ekholm, který se snažil rychle puk uklidit, trefil Erikssona a od něj se puk dostal do branky. Střelcem branky označen opět Roberts Bukarts.

Tři korunky dostali další facku. Do vedení šli Lotyši po gólu Janise Jakse. Kvalita Švédů je nesporná a vedla k vytouženému vyrovnání.

Gudlevskis se nestihl přesunout a nedokázal tak pokrýt bombu Antona Landera. O devětašedesát vteřin později na brankovišti viděl puk jako poslední tučňák Patric Hornqvist a vrátil vedení na švédské hole.

Vyrovnaný stav na kostce nad ledem zařídil baseballovou střelou a svým třetím gólem v zápase Roberts Bukarts. Jeho hattrick potvrdil hned nadvakrát videorozhodčí. Jednou byla zkoumána situace kolem hraní vysokou holí a podruhé si vzala švédská lavička trenérskou výzvu kvůli hraniční offsidové situaci, ale gól platil.

Minutu a půl před koncem Lotyši odvolali brankáře, protože výhra za tři body by jim stále dávala šanci na čtvrtfinále. Prázdnou branku trefil, vítězství Švédů 5:4 a konec lotyšských nadějí na čtvrtfinále pečetil Rasmussen.

Kanada – Dánsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky: 1. Dubois, 7. McCann, 9. Marchessault, 34. a 45. Reinhart

Kanada se v duelu s Dány s ničím nepárala a hned po šedesáti sekundách poslal do vedení javorové listy Dubois. Druhý gól Kanady přidal McCann, ale skvělou práci při napadání odvedl Turris. Trojku do kolonky góly na kanadské straně zapsal po teči v 9. minutě Marchessault.

Zápas musel být v 17. minutě přerušen. Oliver Lauridsen nabral na vidle Bertuzziho a vysadil tvrzené sklo z jeho původní pozice. Sklo se povedlo rychle usadit zpět a pokračovalo se dále. Oliver Lauridsen předvedl další tvrdý hit, tentokráte to schytal Cirelli. Ten to Dánům vrátil gólem, který videorozhodčí nemohl uznat pro kopnutí.

Po třiceti vteřinách druhé části dali další gól Kanaďané, ale předcházel tomu Turrisův faul, takže to byl už druhý neuznaný gól Kanady v zápase. Dánové pak měli možnost zahrát si přesilovku pěti proti třem, ale ani v ní na obranu Kanady nevyzráli.

Gól tedy dala Kanada. Desátou úspěšnou přesilovou hru využil střelou přes obránce Sam Reinhart a javorové listy vedly už 4:0.

V závěru druhé části dostali možnost si zahrát také početní výhodu pěti proti třem Kanaďané, a to celé dvě minuty. Zároveň byli vyloučení Jensen a Storm. Kanada si však celé dvě minuty přihrávala a vypadalo to, jako by zvolila úspornou hru před posledním zápase ve skupině s USA.

I výkon na půl plynu Kanadě na Dány bohatě stačil. Sam Reinhart přidal svou druhou trefu večera. Opět, jako už předtím dvakrát, ji musel přezkoumat videorozhodčí, tentokráte branku uznal.

Zápas Kanada rozhodla prakticky už v první třtině, kdy se jí podařilo vstřelit tři góly. Poté sice ještě dvakrát skóre navýšila, ale šetřila silami. To nejlépe ilustruje střídání brankářů na jejich straně. Devět minut před koncem zápasu přenechal Hart své místo Blackwoodovi.

Rakousko – Itálie 3:4 po samostatných nájezdech (2:1, 0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 12. Ganahl, 17. a 42 M. Raffl – 10. Bardaro, 35. Kostner, 39. Rosa, rozhodující nájezd McMonagle

V tomto zápase byla větší kvalita na straně Rakouska. Do vedení šli ovšem Italové. Bardaro si povedenou stahovačkou poradil s rakouským bekem, ale ne už tak povedenou střelou vyzrál nad Kickertem.

Radost z teprve druhého gólu na turnaji uťal po šestaosmdesáti sekundách Ganahl. Ten dorážel střelu Unterwegera. Do konce třetiny Rakušané otočili skóre. O druhý gól do Bernardovi branky se postaral letec z Filadefie, Michael Raffl. Rauchenwald s Ganahlem chtěli zvýšit na 3:0, brankář Bernard ale další puky za svá záda prozatím nepustil.

Ne příliš pohlednou druhou třetinu ozdobilo vyrovnání Italů. Miceli zavezl puk do útočného pásma, shodil mezi kruhy na Kostnera, a ten ranou do protipohybu brankáře vyrovnal. Italové šli znovu do vedení když Marco Rosa vybruslil z rohu kluziště a vyzrál na Kickerta střelou na jeho levé rameno.

Michael Raffl srovnal na 3:3 v úvodu třetí dvacetiminutovky. Opět zato mohl jeho důraz na brankovišti. Rakušané mohli jít opět do vedení v přesilové hře, trefili ale jen tyčku a ve zmatku v brankovišti netrefil Haudum puk.

Rozhodnout v prodloužení mohly oba týmy. Hlavním hrdinou byl však italský muž v masce, Andreas Bernard, na kterého vyslali rakouští střelci hned šest střel.

Bylo to drama až do konce, stejně jako v případě Britů a Francouzů. Italové a Rakušané jej posunuli ale ještě dál, až do samostatných nájezdů. Tam bylo k vidění 14 nájezdů. Šťastnější nakonec byli hráči z Apeninského poloostrova. Rozhodující nájezd předvedl Sean McMonagle.

V elitní skupině MS tedy zůstávají oba nováčci, Velká Británie a Itálie.

Zdroj: iihf.com, hokejportal.cz

VÝSLEDKY

TABULKA

Nedaří se ani bez Jandače: Mega šanci Magnitogorsku zhatil zákrok snů

Nejlepší 3 góly 4. kola CHL: Tiki-taka Färjestadu, Kofroňova paráda a milimetrová...

Jako při kulečníku: Vlastní branka SKA padla po čtyřech kuriózních odrazech

Ostuda pro mistra: V KHL viděli gólovou ránu z obranného pásma