Bílí Tygři Liberec Djurgårdens IF EC Red Bull Salzburg EHC Red Bull München Eisbären Berlin EV Zug Färjestads BK Fribourg-Gotteron Frölunda Indians Grizzly Adams Wolfsburg HC Davos HC Kosice HC Lugano HC Škoda Plzeň HC Sparta Praha HC Vítkovice Steel HIFK HK Nitra HV 71 JYP KalPa Kärpät Linköpings HC Lukko SaiPa SC Bern Skellefteå AIK Tappara TPS Växjö Lakers HC Yunost Minsk ZSC Lions

Vyřazovací fáze - Liberec, Litvínov a Sparta slaví postup do osmifinále CHL

Litvínov oslavující postupu do osmifinále CHL, FOTO © hokej-litvinov.cz
aktualizováno: 06. 10. 2015, 23:48,  0 , 6.10.15 v kategorii: Aktuality
Pět českých týmů bojovalo ve čtvrtek večer o místenku mezi nejlepšími 16 týmy Champions Hockey League. Postup slaví Bílí Tygři Liberec, HC Litvínov a HC Sparta Praha, zatímco v prestižní hokejové evropské soutěži naopak končí Vítkovice Steel a HC Oceláři Třinec.
Liga mistrů Vyřazovací fáze
Bílí Tygři Liberec se pořádně zakousli do švédského Linköpingu, který doma porazili 4:1 a v odvětě dokonce 6:3. Zatímco v prvním zápase zazářil Michal Bulíř, když vstřelil hattrick, v odvětě se zaskvěl skvělým výkonem Michal Řepík, jenž vstřelil dva góly a jeden připravil.

Liberci skvěle vyšel vstup do zápasu a po pouhých čtyřech minutách vedl o tři branky, o které se postupně postarali Michal Bitner, Michal Řepík a Michal Bulíř. Vítězný gól vstřelil v deváté minutě Petr Jelínek, který zvyšoval v čase 8:59 už na 4:0.

Linköping sice dokázal ve druhé třetině zásluhou Broce Littla dvakrát skórovat, ale na jeho první gól odpověděl Branko Radivojevič, ke kterému se i přes zásah hokejky soupeře dostala přihrávka, kterou usměrnil z první přesně k pravé tyči.

Liberec vedl po dvou trefách Linköpingu v druhé třetině a jednoho přesného zásahu na začátku třetího dějství 5:3, o výsledek se ale bát nemusel, protože v samotném závěru zápasu zpečetil výhru a postup Bílých Tygrů Michal Řepík.

„V obou utkáních bylo druhé a třetí dějství nesmírně vyrovnané. Sérii jsme vyhráli v úvodních dvacetiminutovkách obou střetnutí. Jsem rád, že jsme se utkali s takto kvalitním celkem, jsem samozřejmě rád i za naše vítězství a doufám, že se nám podaří úspěch zopakovat i v příštím kole," citovaly trenéra Filipa Pešána oficiální internetové stránky.

Lukeš vystřelil Litvínovu postup v samotném závěru prodloužení

Dvojzápas mezi Litvínovem a Viennou Capitals byl velice vyrovnaný, a to až do závěrečné minuty odvetného utkání, ve kterém měli hráči českého týmu výhodu domácího prostředí.

První střetnutí v Rakousku skončilo výsledkem 3:4 pro Litvínov, který v odvetném utkání na svém ledě prohrál 1:2 a o postupujícím muselo rozhodnout po agregátu 5:5 prodloužení, v němž se podařilo k radosti českých fanoušků vstřelit gól Litvínovu.

Do konce prodloužení zbývalo pouhých 15 sekund, když Viktor Hübl nabil na vrchol kruhu pro vhazování přesnou přihrávkou Františkovi Lukešovi, který puk nejprve zpracoval a poté ho tvrdou střelou po ledě uklidil mezi betony hostujícího brankáře do sítě.

HC Sparta Praha si zajistila postup suverénním vítězstvím

Hokejisté pražské Sparty zvítězili v prvním zápase nad Curychem těsně 3:2 a byli na dobré cestě za postupem do osmifinále Champions Hockey League, kterou si v odvetném zápase vydláždil parádním a soustředěným výkonem. Sparťané zvítězili ve Švýcarsku tříbrankovým rozdílem a Tomáš Pöpperle navíc udržel čisté konto.

Hladkou jízdu za postupem zahájil v polovině dvanácté minutě Tomáš Netík, který z blízkosti zamířil přesně mezi betony brankáře Leimbachera. Další gól HC Sparta Praha přidala necelé čtyři minut před koncem druhé třetiny skvělou tečí, která skončila opět mezi nohama gólmana švýcarského klubu, Petr Kumstát a skvělé utkání završil v posledním dějství baseballovým úderem Jan Buchtele.

Sparta zásluhou skvělého výkonu v defenzivě v čele s brankářem Pöpperlem slaví postup mezi nejlepších 16 týmů a v osmifinále Champions Hockey League vyzve finský Kärpät Oulu, který po hladké výhře v domácím prostředí 3:0 vyřadil Dusseldorfer.

Jeden vstřelený gól Vítkovicím na postup nestačil

Vítkovice narazili mezi nejlepšími 32 týmy na finskou Tapparu, která v obou dvou zápasech vstřelila dva góly a po celkovém agregátu 4:1 slaví postup do osmifinále. Vítkovice narazily na skvěle takticky vyspělého soupeře, a přestože v odvětě na rozdíl od prvního zápasu vstřelili gól, s evropskou soutěží se pro letošní ročník rozloučily.

Nejdůležitější momenty utkání se odehrály v posledních sekundách první třetiny a poté během prostředního dějství. V čase 19:52 nasměroval Tapparu za vítězstvím přesnou střelou od modré čáry Jukka Peltola, která zapadla přesně mezi betony bezmocného Dolejše. Rostislav Olesz poté v první polovině druhé třetiny vyrovnal na 1:1, v čase 36:55 ale rozhodl o vítězství a postupu Tappary Jan-MIkael Jarvinen.

„Neodehráli jsme špatné utkání, bohužel jsme udělali zbytečné fauly v útočné třetině. Z toho jsme jednou inkasovali. Věděli jsme, že musíme porazit soupeře rozdílem tří branek. Proto jsme zkoušeli od druhé třetiny hru otevřít, ale čas byl proti nám. Neodehráli jsme špatně utkání, ale bohužel jsme nedokázali Tapparu gólově přestřílet. Gratulujeme soupeři k postupu," hlesl po zápase trenér Vítkovic Ladislav Svozil.

Oceláři po nadějném výsledku v domácím prostředí vypadli

HC Oceláři Třinec remizovali v prvním zápase se švédským HV71 2:2 a dnes se vydali na sever Evropy, kde bohužel prohráli 3:1 a s evropskou soutěží se museli rozloučit, přestože Oceláři ve Švédsku vedli. Úvodní gól zápasu vstřelil v čase 26:53 Jakub Klepiš, jenže vedení Třince nemělo dlouhého trvání a za necelé čtyři minuty vyrovnal na 1:1 Axel Eidstedt.

Další důležité okamžiky se odehrály až v samotném závěru zápasu, když nejprve strhl vedení na stranu HV71 Chris Abbott a vítězství švédského klubu zpečetil 32 sekund před koncem zápasu střelou do prázdné brány Anton Bengtsson, který vyhrál osobní souboj u pravé tyče.

„Byl to velmi těžký zápas, který nám zkomplikovala zranění Petera Hamerlíka a Rosti Klesly. Hra z naší strany nebyla špatná, o výsledku ale rozhodla jedna přesilovka. Měli jsme hodně zraněných, v podstatě tři klíčoví hráči se zranili. Jejich zkušenosti nám v závěru chyběly. Uvidíme, co řekne doktor po vyšetření. V Lize mistrů končíme a jsme smutní. Byla to pro nás obrovská zkušenost, především pro český hokej. Mladí hráči potřebují takový typ konkurence, pouze při mezinárodní konfrontaci vidí, jak na tom ve skutečnosti jsou," prohlásil po zápase trenér Jiří Kalous.

Všechny české týmy si zaslouží obrovskou pochvalu za prezentování českého hokeje na evropské scéně. Hokej zkrátka není pohádka a ne vždy má šťastný konec.

aktualizováno: 06. 10. 2015, 23:48 autor: Tomáš Reiner alias Reiny / hokejportal.cz