Nejnovější hokejové zprávy

- Země tisíce hokejových srdcí opanovala závěr roku ve velkém stylu, jak a proč?

Hokejisté Suomi oslavující gól, FOTO © ctvnews.ca
 0 , 1.01.16 v kategorii: Aktuality
Ačkoliv je Finsko zemí tisíce jezer, po závěrečném vystoupení hokejistů tamní země na domácím šampionátu v roce 2015 jsem si tohle slovní spojení dovolil upravit na zemi tisíce hokejových srdcí. Důvod je naprosto jasný, finští fanoušci zaplnili Hartwall Arenu a sledovali velkolepé vítězství Finska nad Českem po strhujícím zápase 5:4.
VIDEO

Závěr roku finským hokejistům do 20 let nepatřil jen kvůli vystoupení v závěru základní skupiny proti Česku, ale také po výkonech proti Bělorusku, Rusku a Slovensku. Sledoval jsem podrobně výkony velkých favoritů USA, Kanady a Švédska, žádný z těchto týmů mě ovšem neohromil tak, jako ten domácího Finska, jehož hráči vzali domácí šampionát opravdu za svůj a předvádí na turnaji před zraky fantastických fanoušků nejpohlednější hokej ze všech zúčastněných týmů.

Legendární Janne Ahonen předváděl na skokanských můstcích neskutečné lety a navždy se zapsal do historie skoků na lyžích. A přesně jako Ahonen létal ve vzduchu, finští hokejisté létají na ledě. Na mladých klucích z Finska je vidět neskutečné touha po vítězství, za kterým vždy jdou s velkým odhodláním a srdcem. Suomi předvedlo zejména proti Česku nádherný hokej a v první třetině nedalo našim vydechnout, když je prakticky nepustilo z obranného pásma.


Herní styl

Hráči Finska jsou neskutečně silní na puku a v osobních soubojích, které ovšem nevyhrávají nějakou přehnanou tvrdou hrou jako tomu bylo v minulosti, Saka Koiva a jeho tvrdé hity si asi pamatujeme všichni, ale hokejovostí. Napadání rozehrávky soupeře je v podání Finska radost sledovat, zejména, když po něm pramení nebezpečné nebo gólové střely. Finsko během čtyř zápasů základní skupiny B nastřílelo neuvěřitelných 23 gólů a pyšní se nejlepším útokem na šampionátu. 


Přehled čtyř nejlépe skórujících týmů:

1. Finsko 23 gólů

2. Švédsko 19 gólů

3. USA 18 gólů

4. Kanada 13 gólů


Ještě jedna věc stojí za zmínku, a to je psychická odolnost a síla finského týmu. Finové proti Slovensku prohrávali dvoubrankovým rozdílem, jenže překvapení se nekonalo a domácí hokejisté po velkém obratu zvítězili vysoko 8:3. Proti Česku Suomi dvakrát o vedení přišlo a dokonce muselo zápas dvakrát otáčet, jenže se mu to podařilo a nakonec zvítězilo zásluhou dvou využitých přesilových her těsně 5:4. Finsko má nejlepší přesilové hry na turnaji, když využilo osm z šestnácti přesilových her, tedy přesně padesát procent. FOTO (nhl.com): Jesse Puljärvi (vpravo) zatím zastiňuje Američana Austona Matthewse, který má být jedničkou draftu.


Hvězdy

Finsko na domácím šampionátu v Helsinkách táhnout tři nesmírně talentovaní hokejisté Jesse Puljärvi, Patrik Laine a Sebastian Aho, kteří vládnou jak v tabulce kanadského bodování, tak v tabulce střelců. Sedmnáctiletý Jesse Puljärvi z Karpatu Oulu je zatím nejlepším hráčem celého turnaje, když s pěti góly během čtyř zápasů vede tabulku střelců a s celkovým počtem 12 kanadských bodů také tabulku produktivity. 

V těsném závěsu je Patrik Laine, který je se čtyřmi góly druhým nejlepším střelcem a s celkem osmi body třetím nejlepším hráčem kanadského bodování. Mezi Patrika Laineho a Jesseho Puljärviho se v tabulce produktivity vměstnal Sebastian Aho, který zaznamenal devět kanadských bodů za tři góly a šest asistencí a je druhým nejproduktivnějším hráčem celého šampionátu.


Statistiky tří nejproduktivnějších hráčů Finska:

Jesse Puljärvi 4 zápasy, 5 gólů, 7 asistencí, +/- +5

Sebastian Aho 4 zápasy, 3 góly, 6 asistencí, +/- +6

Patrik Laine 4 zápasy, 4, góly, 4 asistence, +/- +5


Sestřih posledního a nejpohlednějšího utkání Finska proti Česku
autor: Tomáš Reiner alias Reiny / hokejportal.cz