Znojmo bralo na tripu čtyři body. Zdolalo Dornbirn a trápilo Salzburg

Momentka z utkání Salzburg - Znojmo © ©GEPA/RedBull

Dva zápasy v rozmezí 24 hodin mají za sebou hokejisté Znojma v mezinárodní EBEL. V pátek zdolali Dornbirn 3:1. Skvěle měli Orli nakročeno i v sobotu na ledě Salzburgu a vedli zde dokonce o tři branky, duel však dospěl nakonec až do samostatných nájezdů a zde se radovali domácí Býci 4:3.

Na první gól nemuseli diváci v Dornbirnu čekat příliš dlouho, již ve čtvrté minutě utkání došlo k první změně skóre. Po bleskovém útoku a ukázkové spolupráci první znojemské formace zakončoval z prostoru mezi kruhy Tomáš Svoboda.

Dobře naladění Orli pokračovali dál v aktivní hře a další góly na sebe nenechaly dlouho čekat. Po polovině třetiny se hosté v rozmezí pouhých třiceti vteřin prosadili hned dvakrát.

Nejdříve těžil ze šikovné přihrávky Aleš Sova, jenž střelou zápěstím poslal puk nad betony Pekka Rinneho. Následně se po další rychlé akci zapsal do střelecké listiny Aaron Berisha, a navýšil tak na velmi nadějných 3:0 pro Jihomoravany.

Matěj Češík bojuje na buly (©CDM/Blende47)

V prostředním dějství si Znojemští dlouho strážili svůj náskok, Buldoci tahali za kratší konec provazu. Ideální šanci k dalšímu navýšení měli Orli v přesilovce, kterou však nedokázali využít.

Záhy poté smazali nulu na své straně skóre i domácí. Teemu Lassilou vyražený kotouč zametl za brankovou čáru Philipp Pöschmann. Zápas přinesl i ostřejší bitku Jakuba Stehlíka s Jordanem Subbanem, po níž následovala nevyužitá početní výhoda Dornbirnu. Další gól už tak týmy před odchodem do šaten nenabídly.

Do třetí části hry nastoupili rakouští hokejisté s o poznání větší aktivitou, Lassila měl plné ruce práce s odrážením ataků soupeře. V jeho snaze mu navíc pomáhala dobře pracující defenzíva Orlů.

Tlak hráčů Dornbirnu s přibývajícími minutami gradoval, přišla na řadu i hra bez gólmana. Znojemští ale pozorně a obětavě odbránili i poslední minuty duelu, z něhož si tak zcela po právu odnesli plný počet bodů. „Začali jsme výborně, první třetina byla z naší strany opravdu dobrá, vypracovali jsme si solidní náskok. Poté jsme sice domácím dovolili dostat se zpět do zápasu, ale máme tři body a za to jsme velmi rádi. Ukazuje se, že kluci hrají opravdu jako tým a ne jako soubor individualit. To je důležité. Dali mi pěkný dárek k narozeninám," uvedl trenér Miroslav Fryčer.

Ondřej Miklis v souboji (©CDM/Blende47)

V sobotním utkání v Salzburgu Znojmo opět pro sebe urvalo start zápasu. Již v páté minutě poslal Orly do vedení Philip McRae. Netrvalo dlouho a domácí gólman Lukas Herzog musel lovit puk zpoza svých zad podruhé.

Přečíslení dva na jednoho totiž zužitkoval Anthony Luciani. Red Bull nicméně začal vystrkovat růžky a dvěma šancemi málem srovnal stav. Nejdříve nastřelil tyč za Teemu Lassilou Thomas Raffl, aby jen o chvíli později předvedl stejný kousek stejný hráč.

Museli to tak být opět znojemští hokejisté, kdo se ujmul kormidla. Patrik Novák využil chyby domácích v rozehrávce a snadno poslal Orly do tříbrankového vedení.

David Bartoš na vhazování (©GEPA/RedBull)

Na začátku druhého dějství mohl navýšit náskok hostů David Bartoš, ale jeho nebezpečnou ránu se štěstím Herzog vytěsnil. I nadále Znojmo zápas kontrolovalo, na konci prostřední dvacetiminutovky však přesto polevili.

Minutu a půl před koncem se ještě Raphaelu Herburgerovi nepodařilo skórovat, jeho chybu ale o chvíli později napravil Thomas Raffl, jenž se prosadil z bezprostřední blízkosti znojemské brány.

Třetí třetina se nesla v duchu Salzburgu lačnícího po vyrovnání. Smršť střel se snesla na Lassilu, který mnohdy i se štěstím zastavoval puky jako maskovaný fantom orlího brankoviště.

Postupně na finském démonovi ztroskotali Mario Huber, jenž nastřelil tyč, následně Bud Holloway a Layne Viveiros, jemuž také stála v cestě branková konstrukce za Lassilou. Na gólmana Orlů nevyzrál dokonce ani Alexander Rauchenwald v samostatném úniku.

Salzburgu se ale přes všechny snahy Lassily podařilo srovnat. Nejdříve snížil na rozdíl jediné branky Herburger, aby jen o chvíli později přidal druhou branku večera Thomas Raffl.

Orlům se v závěru utkání podařilo dostat puk za Herzoga, ale podle rozhodčích nebyla Bořutova branka uznána z důvodu kontaktu útočníka Znojma s brankářem.

Prodloužení o vítězi nerozhodlo, na řadu tak přišly nájezdy. V nich byl jediným úspěšným střelcem Alexander Rauchenwald, který Red Bullu přisoudil bonusový bod. „Je pravda, že jsme dnes ztratili vedení 3:0, ale já jsem s bodem spokojený. Je potřeba si říct, že v zápase jsme měli štěstí, zvonily tam tyčky a nebýt Lassily, mohli jsme inkasovat výrazně více branek. Salzburg má v týmu výrazné individuality a je to výborný soupeř. V součtu se zápasem v Dornbirnu máme z venkovního tripu čtyři body a s tím jsme spokojeni," dodal Fryčer.

Dornbirn Bulldogs – Orli Znojmo 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Pöschmann (Tamminen) – 4. Svoboda (Matuš, Luciani), 12. Sova (Luciani, Mikliš), 13. Berisha (McRae, Bořuta)

Dornbirn: Rinne – Magnan, Gartner, Vainonen, Subban, Egger, Kauppila – Romig, Trupp, Liss – Bau, Tamminen, Rapuzzi – Fröwis, Häussle, Macierzynski – Schwinger, Pöschmann, Antonitsch

Znojmo: Lassila – Tansey, Sedlák, Sova, Mikliš, Bořuta, Stehlík, Jonáš – Luciani, Matuš, Svoboda – Gago, McRae, Berisha – Novák, Bartoš, Beránek – Oščádal, Češík, Bowles

EC Red Bull Salzburg – Orli Znojmo 4:3sn (0:3, 1:0, 2:0 – 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Raffl (Hughes, Herburger), 53. Herburger (Hughes), 58. Raffl (Herburger), rozh. náj. Rauchenwald – 5. McRae (Luciani, Mikliš), 9. Luciani (Svoboda, Matuš), 14. Novák

Salzburg: Herzog – Pallestrang, Viveiros, Regner, Schreier, Joslin, Jakubitzka, Klöckl, Zündel – Hughes, Herburger, Raffl – Kolarik, Rauchenwald, Holloway – Feldner, Baltram, Huber – Hochkofler, Schiechl, Pilloni

Znojmo: Lassila – Sedlák, Tansey, Mikliš, Sova, Stehlík, Bořuta, Jonáš – Svoboda, Matuš, Luciani – Berisha, McRae, Gago – Beránek, Bartoš, Novák – Bowles, Češík, Oščádal

Zdroj: hokejportal.cz, erstebankliga.at, hcorli.cz