Tragický start a sympatický závěr. Orli mají další bod a vyhlíží domácí premiéru

Momentka z utkání Graz - Znojmo © orliznojmophoto.wordpress.com

Ani druhý zápas nové ročníku mezinárodní EBEL nepřinesl Orlům vítězství.

Znojmo opět prohrálo v prodloužení

Na Znojmo čekal po dvoukolové absenci (z důvodu opravy zimního stadionu) první zápas po deseti dnech volna na ledě Grazu a začátek hostující celek zaspal. Už v první minutě využil zaváhání v rozehrávce forvard Grazu Tyler Loney a přesnou střelou z mezikruží překonal Patrika Nechvátala. Ve třetí minutě na něj navázal zcela volný švédský obránce Robin Weihager ranou z předbrankového prostoru, a když v čase 2:58 po otočce zpoza branky trefil přesně horní růžek německý útočník Dominik Grafenthin, postavil se do orlího brankoviště náhradník Tomáš Halász. Z úvodní sprchy se pak český tým dokázal postupně oklepat a v sedmnácté minutě se poprvé prosadil po hezkém zakončení Anthonyho Lucianiho. Také on zůstal před brankou soupeře nehlídán. „Musíme dobře pracovat a věřit, že se to zlomí a budeme dostávat méně branek. Měli jsme teď těžší pozici, museli jsme vozit body z venku," poznamenal gólman Nechvátal, který brzy po start střídal.

Domácí ale nadále drželi dvoubrankový náskok a ještě před polovinou duelu jej navýšili zásluhou přesilovkové trefy Kena Ograjenšeka. Slovinský útočník si sjel do palebné pozice v mezikruží a prudkým švihem propálil Halásze. O minutu později ale vrátil Orly na dvougólové manko Američan C. J. Stretch tvrdou a přesnou ranou otřenou o břevno. Ve čtyřiatřicáté minutě se navíc znojemský Tomáš Guman dostal do úniku po spolupráci s Markem Špačkem, naznačil zakončení, čímž zmátl brankáře Grazu Linuse Lindua, a zakončil do odkryté části branky. Rázem se hrál otevřený zápas. Se závěrečnou sirénou zvedal ruce nad hlavu ještě ex-znojemský Colton Yellow Horn, jeho pokus ale skončil v síti až po závěrečné siréně a tak si na svojí radost musel ještě počkat.

Radost Grazu tak propukla až po přestávce, když Loney opět z mezikruží a opět v přesilovce překonal Halásze přesnou ranou. Za tři minuty bylo Znojmo opět na dostřel, když nechytatelnou pumelici vyslal od modré jeden z odchovanců Orlů Jakub Stehlík a gólové dostihy pokračovaly. Pět minut před třetí sirénou se příklepem prosadil už zmiňovaný Yellow Horn a se znojemskými akciemi to vypadalo bledě. Jenže předposlední minuta přinesla obrovské vzepětí Orlů a hned dva góly. Nejprve si z pravého křídla až před branku nabruslil Kanaďan Allan McPherson a skóroval pokusem přesně k tyči, o pětadvacet vteřin později vyrovnal v samostatném úniku Marek Kalus a na časomíře rázem svítilo ještě před chvílí neuvěřitelných 6:6. Oba celky v závěru měli ještě šance definitivně rozhodnou, ale duel pokračoval do prodloužení tři na tři. „Bylo to skoro jak házená. Udělali jsme strašnou spoustu individuálních chyb, ale závěr byl skvělý," řekl pozitivně mladík Orlů Jan Bulín.

O vítězi duelu pak v prodloužení záhy rozhodl Graz, když milimetrový pas kapitána Grazu Olivera Setzingera do jízdy proměnil v rozhodnutí Ograjenšek, Orly ale může těšit velký comeback a druhý bod na kontě z druhého venkovního duelu. Nyní se již fanoušci Orlů mohou těšit na domácí zápas. V pátek před kamerami SPORT 5 vyrukuje Znojmo na chorvatský Medveščak Záhřeb, za který nastupuje i český bek Tomáš Kudělka.

Moser Medical Graz99ers – Orli Znojmo 7:6pp (3:1, 1:2, 2:3 – 1:0)
Branky a nahrávky:
1. Loney, 3. Weiheger (Ograjenšek, Oleksuk), 3. Grafenthin (Garbowsky, King), 28. Ograjenšek (Oleksuk, Oberkofler), 42. Loney (Hamilton, Yellow Horn), 55. Yellow Horn (Loney, King), 61. Ograjenšek (Setzinger, Oberkofler) – 17. Luciani (Kalus, Stretch), 30. Stretch (Luciani, Kalus), 34. Guman (Špaček, Bartoš), 45. Stehlík (Šnajnar, Hlava), 59. McPherson (Šnajnar, Hlava), 59. Kalus (Stretch, Luciani).
Rozhodčí: Fichtner, Štolc – Soos, Nemeth. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 1688. Střely na branku: 36:33.

Moser Medical Graz99ers: Lundin (Höneckl) – Jakobsson, Weihager, Kirchschläger, Lakos A., Setzinger, Caito, Egger, Soritz – King, Garbowsky, Grafenthin – Hamilton, Yellow Horn, Loney – Natter, Moderer, Zusevics – Oberkofler, Oleksuk, Ograjensek.

Orli Znojmo: Nechvátal (3. Halász) – A. Sedlák, McEachen, Kruckovyč, Parkkonen, J. Stehlík, Šnajnar, Oščádal – M. Kalus, C. J. Stretch, Luciani – Hlava, Braes, McPherson – M. Špaček, D. Bartoš, Guman – E. Němec, Matuš, P. Mrázek – J. Bulín.

Další výsledky:
PÁTEK
Fehérvár AV19 – EC-Klagenfurt AC 3:2sn (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0 – 1:0)
EHC LIWEST Black Wings Linz – HC Bolzano Südtirol Alperia 2:3sn (1:0, 0:0, 1:2 – 0:0 – 0:1)
Moser Medical Graz99ers – EC Panaceo VSV 4:2 (1:0, 3:2, 0:0)
Vienna Capitals – HC TWK Innsbruck 8:2 (1:0, 6:0, 1:2)