Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Problémy kvůli příjmení? Jména československých hráčů, jejichž anglický význam baví NHL

Miroslava Šatana v NHL doslova přejmenovali © Awful Announcing

Ďábel v útočném pásmu, Ústní patro skóruje. Zdánlivě obyčejná jména. V zámoří však nabývají úplně nový význam. Kdo z našich krajánků vlastní příjmení, které vzbuzuje úsměv na tvářích severoamerických fanoušků? A co označují?

Richard Pánik 

Příbuzné slovo v angličtině: Panic = Panika

Richard Pánik jednoznačně patří k malému počtu slovenských stálic, které v NHL momentálně působí. Od příští sezony oblékne osmadvacetiletý forvard dres Washingtonu a odzkouší si tak již páté angažmá v nejlepší hokejové soutěži světa. 

Jestli se mu znovu podaří rozpoutat pořádný zmatek v obranných pásmech soupeřů, bude generální manažer Brian MacLellan s podpisem jeho smlouvy spokojený. V opačném případě ho nejspíš postihne panika. Přesně tak se dá totiž vnímat příjmení martinského rodáka v angličtině. 

Ten se za poslední 2 ročníky propadnul z 44 bodů v barvách Chicaga na 33 bodů, které posbíral v Arizoně. Pokud však uplynulou sezonu zopakuje, nikdo mu nebude nic vyčítat. 

Michael Frolík 

Příbuzné slovo v angličtině: Frolic = Dovádět, laškovat, zábava, veselí

Asi na žádného československého hráče nesedí jeho anglická verze příjmení tolik jako na Michaela Frolíka. Vždyť kladenský odchovanec je na první pohled velký sympaťák. 

Jednatřicetiletý hokejista vloni zaokrouhlil počet odehraných sezon v zámořské lize na deset. Ve všech 4 klubech, za které nastupoval, byl velmi oblíbený a dokázal své spoluhráče rozveselit. Stálé místo našel i u Flames, kteří ho mají pod smlouvou také pro nadcházející rok. 

Výsledek obrázku pro michael frolik

Ondřej Palát 

Příbuzné slovo v angličtině: Palate = Ústní patro, vytříbená chuť

Kdo bedlivě sledoval vystoupení českého národního týmu na mistrovství světa na Slovensku, musel nutně přehodnotit zažitý mýtus o tom, že Ondřej Palát je ofenzivní hvězdou. 

Frýdecko-místecký rodák umí odebrat puk, dobře najít spoluhráče v šanci, znepříjemnit soupeři rozehrávku, ale nikdy to nebude kanonýr typu Tomáše Hertla nebo Davida Pastrňáka. On má zkrátka vytříbenou chuť pro jiné, avšak neméně důležité hokejové dovednosti. 

Přesto by měl zabrat i směrem dopředu. V poslední základní části získal jen 34 bodů, nejméně od nováčkovské sezony, kdy však odehrál pouhých 14 utkání. Také poprvé po 5 letech nepřekonal hranici 10 branek

Miroslav Šatan 

Příbuzné slovo v angličtině: Satan = Ďábel, lucifer

Bývalý slovenský útočník prožil během kariéry zásluhou svého příjmení velké peripetie. Slovo Šatan sice po stránce výslovnosti není podobné anglickému sejtn, avšak v NHL se jména na dresech nepíší s diakritikou. Z Šatana se tak skutečně stal „Ďábel”

S příjmením čtyřnásobného medailisty ze světových šampionátů měl problém i někdejší generální manažer Edmontonu Glen Sather, který si Šatana vybral na draftu v roce 1993. Bál se totiž, aby pekelné jméno neodradilo konzervativní a věřící příznivce kanadského klubu. Odchovanci Topolčan proto doporučil změnit si jmenovku na dresu na SHATAN. Ten však takto radikální úpravu odmítl. 

Za Oilers nakonec vítěz Stanley Cupu z roku 2009 odehrál 2 sezony. V NHL celkově naskočil do 1050 utkání, které ozdobil 735 body (363+372). 

Radek Bonk 

Příbuzné slovo v angličtině: Bonk = Š*ustat

V zámořských médiích se čas od času objeví články o nejpodivnějších jménech hráčů, kteří kdy v NHL působili. Pravidelně se v nich vyskytuje také Radek Bonk. Příjmení rodáka z Krnova je totiž v angličtině hovorovým, až hanlivý expresivem, které označuje pohlavní styk. 

Když se dnes již bývalý český centr v roce 1994 stal trojkou draftu, zřejmě už věděl, co jeho příjmení znamená. Předešlou sezonu totiž odehrál v dresu Las Vegas Thunder, aby se na misi v NHL lépe připravil. Mladí spoluhráči mu jistě vysvětlili, co má na zádech napsáno. 

Bonk si nicméně respekt na ledě dokázal sjednat svými hokejovými přednostmi. V základní části dosáhl na 497 bodů. Za velkou louží úsměvné jméno si nakonec byla ochotna ponechat i jeho manželka pocházející z Kanady. 

Jedinou vadou na kráse celého příběhu Radka Bonka je tak snad jen to, že se mezi mantinely nikdy nemohl potkat s Harrym Dickem (= Penisem), který působil v NHL v sezoně 1946/47. Američtí komentátoři by v takovém případě jistě měli náročnou šichtu. 

Výsledek obrázku pro radek bonk 

Zdroj: hokejportal.cz, NHL.com
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

VÝSLEDKY

TABULKA

Znojmo bralo na tripu čtyři body. Zdolalo Dornbirn a trápilo Salzburg

Ďáblové pokračují v dobré přípavě, Predators opět vítězní

Hertl dotáhl Sharks k první výhře, Jurčo pálil za Oilers

Další vítězný zářez pro Znojmo. S prázdnou si počínal také Villach

108.2 ms