Ruská mašina stále šlape, přes prodloužení jde Kanada a Finsko

Ruští hokejisté se radují z postupu. © iihf.com

Hráči Ruska zvládli šlágr dne proti Spojeným státům. Kanada srovnala skóre gólem 4 desetiny před koncem utkání. Finové v prodloužení využili psychickou výhodu ze srovnání v powerplay. Češi rozhodli ve třetí třetině a jsou v semifinále po 4 letech.

Rusko vs. USA – 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)

Branky: 2´ Gusev (Sergachyov, Kucherov), 16´ Sergachyov (Gusev), 42´ Kaprizov (Gusev, Sergachyov), 48´ Grigorenko (Malkin, Dadonov) – 23´ Skjei (Kane, Gaudreau), 46´ Hanifin (J. Hughes), 58´ DeBrincat (Kane, J. Hughes)

Rusové zatím na turnaji hrají s absolutní lehkostí. Až nyní se ale mělo ukázat, jak dobře je sborná připravena. USA určitě patří mezi nejlepší týmy, i proto se čekalo, že tento zápas bude mít patřičný náboj. Na jedné straně Patrick Kane, na té druhé Alexandr Ovečkin.

Do první třetiny vstoupili Američané ve velmi vlažném tempu, zatímco ruský motor jel na plné obrátky od úvodního vhazování. A laxnost USA Rusové velmi brzy trestali. Hned po minutě a 7 vteřinách se k puku dostal Gusev, který poslal Rusko do vedení. Do konce třetiny to bylo 2:0, přesilovku využil Sergachyov.

V prostřední části už to byla od Američanů trochu jiná písnička. Lepší bruslení, aktivnější napadání a lepší přístup k obraně. A přišla zasloužená odměna. Brady Skjei si sjel na kruhy, kam dostal přesný pas od Patricka Kanea. 1:2.

Ve třetí třetině si ale Američané nedali pozor na zadní vrátka a Rusové trestali. Na 3:1 zvýšil Kaprizov, pro kterého to byl druhý gól na šampionátu. Američané snížili zásluhou Hanifina. Pak ale znovu přišla chyba a Grigorenko využil nabídnuté přečíslení. Ani branka DeBrincata už nic nezměnila na tom, že Rusko je na letošním mistrovství stále bez prohry.

Kanada vs. Švýcarsko – 3:2 v prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)

Branky: 26´ Stone (Fabbro, Dubois), 60´ Severson (Stone), 66´ Stone (Dubois, Theodore) – 19´ Andrighetto (Diaz, Fiala, z přesilovky), 40´ Hischier (Martschini, Niederreiter, z přesilovky)

Datum 23.5.2019 se zapíše do švýcarské hokejové historie jako jedno z nejsmolnějších. Švýcaři, ačkoli nebyli v zápase favority, byli považováni za černého koně turnaje. Přeci jen chtěli potvrdit, že stříbro, které získali na loňském šampionátu v Kodani, nebylo náhodné.

Švýcaři šli do vedení po střele útočníka Svena Andrighetta, který proměnil přesilovku švýcarského týmu. Do druhé třetiny se tak šlo za stavu 1:0 pro Švýcarsko.

Ve druhé třetině se ale ke slovu dostal Mark Stone. Zlatý rytíř z Vegas srovnal na 1:1 po povedené souhře s Duboisem a Fabbrem. Kanada postupně začala přebírat otěže zápasu. Pak se ale Marchessault nechal vyloučit na 2 minuty za nebezpečnou hru vysokou holí a Nico Hischier využil další přesilovku. Gól umocnil i fakt, že padl 3 sekundy před sirénou.

Ve třetí části byla vidět velká snaha Kanady o vyrovnání. Všechny akce však likvidoval fantasticky chytající Švýcar Leonardo Genoni. Když už vše směřovalo k postupu Švýcarska, poslal na branku střelu Damon Severson. Genoni puk neudržel mezi rukou a tělem a dostal gól. Na kostce časomíra ukazovala 0,4 vteřiny do konce zápasu. A tenhle gól byl nakonec i gólem rozhodujícím.

Kanaďané využili psychickou výhodu a druhý gól Marka Stonea poslal Kanadu do semifinále.

Finsko vs. Švédsko – 5:4 po prodloužení (1:2, 2:2, 1:0 – 1:0)

Branky: 2´ Mikkola (Pesonen, Manninen), 26´ Lindblom (Manninen, Pesonen), 30´ Hakanpaa (Manninen), 59´ Anttila (Ojamaki, Lehtonen), 62´ Manninen – 3´ Klingberg (Nylander, Wennberg, z přesilovky), 17´ Hornqvist (Ekman-Larsson, Larsson), 21´ Pettersson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40´ Gustafsson (Landeskog, Wennberg)

Pravé severské derby. Zápas plný zvratů, branek a těžkých rozhodnutí. První gól zaznamenalo Finsko, za zemi tisíce jezer se po rovné minutě trefil Mikkola. Velmi brzy na to se Finové nedohodli na střídání a přišlo vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. A švédská hvězda z Dallasu, John Klingberg, proměnila nabídnutou početní výhodu. Ještě do konce třetiny skóre otočil Hornqvist.

Ve druhé třetině se Švédi dostali do vedení o dvě branky. Pettersson se trefil přesně už po 25 vteřinách druhé třetiny. Finové ale zlepšili hru a začali postupně tlačit Tre Kronor. Na 2:3 snížil Lindblom a 4 minuty později to bylo po gólu Hakanpy 3:3. Pro tuto třetinu ale bylo 25 vteřin symbolických. Přesně v čase 19:35, tedy 25 sekund před koncem třetiny, vrátil Švédům vedení Gustafsson.

Ve třetí periodě se hrál hokej nahoru dolů. Nakonec Finové zkusili hru v šesti a uspěli. Anttila poslal zápas do prodloužení. V tom Suomi zvládli velmi rychle zápas ukončit. Manninen přidal čtvrtý bod v zápase a Finové se v boji o finále postaví Rusku.

Zdroj: hokejportal.cz