Plzeň semifinále nezopakuje. Jediným českým týmem v CHL zůstal Hradec

Matěj Chalupa slavící gól na venkovním kluzišti © championshockeyleague.com

Plzeň a Hradec se jako jediní z českých celků probojovali do play-off CHL. Los přiřkl Plzni švýcarské Lausanne a Hradci německý Mannheim. Plzeň po domácí porážce 1:2 a venkovní remíze po prodloužení 4:4 v letošním ročníku končí. Zato Hradec dvěma fotbalovými výsledky napřed doma porazil Mannheim 1:0 a na venkovním hřišti remizoval 1:1.

Jediný střelec zápasu

První zápas mezi Mountfieldem a německým Adlerem Mannheim se odehrál 13. listopadu. Hradec v něm dokázal německého mistra fotbalově porazit 1:0.

První velkou šanci zápasu si připsal Tommi Huhtala. Mířil ale nepřesně. Na straně druhé měl dobrou příležitost Lukáš Cingeľ. Brankář Johan Gustafsson jej ale vychytal. Aktivní hokej pokračoval i dále a další zákrok musel Gustafsson vytáhnou proti Dragounovi. První část se ale nesla v duchu bojovnosti a opatrného oťukávání soupeře.

Jediný střelec zápasu Aleš Jergl

Hradec svého soupeře přehrával a obrana hostů se musela snažit. V úvodu druhé části rozhodčí vyloučili Jergla a Huhtalu za hrubost. Hra ve čtyřech lépe prospěla domácím. Po slibných šancích ale gól vstřelit nedokázali. Pak měl Hradec další tři slibné šance. Tomáš Vincour, Kevin Klíma a ani Jordan Perret nedokázali otevřít skóre. Konec třetiny patřil hostům. Ti dostali výhodu dvou přesilových her, ale vše pochytal Marek Mazanec, který si připsal 24 zákroků z 24 střel.

Třetí třetina, hlavně její závěr, rozhodl o výsledku prvního zápasu. Předtím ovšem ve skrumáži dorážel Smoleňák, Gustafsson udržel puk ve své výstroji. Poté v úniku pálil mannheimský Marian Goc, Mazanec jeho střelu absorboval. Pak přišel rozhodující okamžik. Aleš Jergl v čase 55:52 z mezikruží střelou otevřel skóre a určil i finální výsledek prvního střetnutí těchto soupeřů. Do odvety tak šel Hradec s mírným náskokem.

Další fotbalový výsledek

Úvod odvetného zápasu v Mannheimu vyšel ze začátku lépe domácím. Ti dokázali Hradec na 7 minut zavřít a vypracovali si i slibné šance během přesilové hry. Jejich aktivitu přerušila čtyřminutová přesilová hra hostů. Ti si však s dlouhou výhodou nedokázali poradit a sami museli stíhat úniky Mannheimu. Na konci 15. minuty mohli domácí skórovat. Marek Mazanec však vystavil oběma šancím stopku. Podobně bravurně vyřešil i situaci o necelou minutu a půl později během další početní výhody domácích.

Ve druhé části se hra srovnala a Hradec si vypracoval slibnou šanci. Radovan Pavlík ovšem selhal. Byl sám před brankářem Endrazem, ale puk otřel pouze o tyč. Mountfield musel po nájezdu Červeného do brankáře Endraze hrát další oslabení, to bez větších starostí opět přestál. Další šanci Hradce měl opět Radovan Pavlík, v úniku byl ale faulovaný a nezakončil jak by si přál. V nabídnuté přesilovce z dobré pozice nedal Rosandič. Hradec se ale gólu dočkal. Z úniku v poslední minutě druhé třetiny poslal hosty do vedení bekhendovým blafákem Matěj Chalupa.

První velkou šanci třetí dvaceminutovky měl hostující Petr Koukal, nahozený puk tečoval těsně mimo branku. Mannheim tak dostal šanci se nadechnou, a tu využil. Nahození od modré čáry před Mazancem tečoval Hungerecker a vykřesal pro tým Mannheimu naději. Domácí branka nakopla a Hradci pořádně zatápěli. Dvě minuty a třináct sekund před koncem třetí části fauloval Cibulskis a nabídl tak Mannheimu už sedmou početní výhodu.

Hradec hektický závěr a oslabení šesti proti čtyřem zvládl a po domácí výhře 1:0 a venkovní remíze 1:1 postupuje poprvé do čtvrtfinále mezi 8 nejlepších týmů.

Úvodní oťukávaná

Plzeň první zápas s Lausanne, což byl soupeř Plzně pro osmifinále, odehrála o den dříve než hradecký Mountfield. Plzeň na domácím ledě těsně prohrála se švýcarským týmem 1:2 a do odvety šla s horším vstupním výsledkem.

Oba týmy do zápasu vstoupily opatrně. O tom svědčí i vyrovnaná statistika střel z první části 11:11. Vojenskou terminologií by se dalo o první třetině říci, že se v ní nic zásadního nestalo. Vyrovnaný počet střel, žádná vyloučení z čehož vyplývá, že ani žádné branky se diváci nedočkali.

Druhá perioda už byla zajímavější. První zajímavou šanci mělo Lausanne, ale první gól dala Škodovka. Jakub Pour zamířil přesně nad rameno Tobiase Stephana a otevřel v čase 34:26 gólový účet. Vedení Plzně, naneštěstí pro ni, nevydrželo dlouho. O pouhé tři a půl minuty později srovnal Joel Vermit a začínalo se znovu.

Ve třetí části došlo i k vyloučením. Svou početní výhodu Plzeň využít nedokázala, ale Lausanne si s tou svou poradilo na výbornou. V početní výhodě v úniku upravil stav zápasu na konečných 2:1 pro hosty Joel Genazzi. Plzeň sáhla ke hře bez brankáře, střela Vráblíka si cestu k brance hostí nenašla a Lausanne si tak do odvety odvezlo výhodu venkovní výhry.

Venkovní přestřelka

Plzeň v odvetě začala dobře, byla aktivní a přečkala i první oslabení. Pak si ale v šesté minutě zpoza Frodlovy branky vybruslil Dustin Jeffrey, který nekompromisně zamířil do levého horního rohu branky Plzně. Jaroslav Kracík se pak protáhl kolem mantinelu a střelou na bližší tyč domácího brankáře Stephana srovnal na 1:1. Na 2:1 pro Plzeň zvýšil po křižné přihrávce o necelé dvě minuty později Lukáš Kaňák. Zakončoval opět na bližší tyč gólmana. Srovnal tak celkové skóre. Ihned po vhazování ve středovém kruhu ovšem Lausanne srovnalo na 2:2 a znovu bylo blíže k postupu. Branku vstřelil Fin Petteri Lindbohm. Branky Kaňáka a Lindbohma dělilo 10 sekund.

Gólům v první části nebyl konec. Na 3:2 pro domácí zvýšil Tyler Moy, kterému stačilo plácnout do puku, protože ani obrana a ani brankář Frodl nebyli v pozici, kdy by mohli s osamoceným střelcem něco udělat.

V situaci dvou proti jednomu se zaskvěl skvělým zákrokem lapačkou Dominik Frodl proti střele Benjamina Antoniettiho. Plzeň po dvou střelách Roba mohla srovnat. Ne příliš jistě chytající Tobias Stephan tlak ustál a obrana vyčistila prostor před dorážejícím Strakou.

Dlouho se kromě fyzické hry ve třetí třetině nedělo nic. Pak ale po buly v obranném pásmu Plzně převzal puk Matyáš Kantner, všechny přebrusli a jednoruč srovnal na 3:3. I v oslabené sestavě se podařilo Západočechům srovnat. Následující střelu od modré čáry vyrazil pětatřicetiletý brankář Lausanne pouze před sebe. Luboš Rob se zorientoval nejrychleji, dostal Plzeň do vedení 4:3 a srovnal celkový stav na 5:5.

Zápas tak za vyrovnaného stavu série dospěl do prodloužení. Prodloužení 3 na 3 netrvalo ani minutu. Lausanne po šestapadesáti sekundách dokázalo srovnat skóre zápasu na 4:4 a celkově tento dvojzápas ovládl tým z břehu Ženevského jezera 6:5. Plzeň tak po loňském semifinále končí v osmifinále.

Zdroj: championshockeyleague.com, hokejportal.cz, hcskoda.cz, mountfieldhk.cz