Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Pettersson má rekord Canucks, překonal i Ivana Hlinku

Elias Pettersson © Vancouver Courier

Elias Pettersson se osamostatnil na čele historického bodování nováčků Vancouveru. S 61 body překonal Ivana Hlinku. U Canucks tak začíná nová švédská éra. Pettersson jde nezadržitelně pro Calder Trophy.

Už dlouho nebyl souboj o Calder Trophy, cenu v NHL udělovanou nejlepšímu nováčkovi, tak jednoznačný jako v letošní sezoně. Elias Pettersson vládne vysoko nade všemi mladíky nejlepší hokejové soutěže světa, a hlavně díky jeho výkonům mohl Vancouver dlouhou dobu pomýšlet na postupová místa do play off.

Momentálně už Canucks vlak do vyřazovací části ujíždí rychlostí francouzského TGV, to však v žádném případě nemůže zastínit výjimečné představení rodáka ze Sundsvallu v jeho premiérovém ročníku mezi elitou.

Dnes v noci se Pettersson v měření sil mezi Vancouverem a Chicagem znovu zapsal do osudu zápasu. Svou asistencí u druhé branky modrobílého týmu dosáhl na 61. bod v kariéře. A statistici Canucks přepisovali dějiny.

Švédský útočník totiž tímto počinem zároveň překonal českého centra a později legendárního trenéra Ivana Hlinku, společně s ním také ruskou raketu Pavla Bureho. Oba forvardi si v dresu kanadského klubu během svých nováčkovských sezon zapsali shodně 60 bodů, Pettersson se tak osamostatnil na čele historické tabulky.

Ba co víc, rekord stihl zaznamenat i přes zranění pravého kolene, které ho potkalo na začátku tohoto kalendářního roku, a za pouhých 62 utkání. Bure potřeboval na svůj výkon 65 zápasů, Hlinka dokonce 72 duelů.

Šéf vítězné olympijské party z Nagana mimoto odehrál debutovou sezonu za mořem až ve svých 31 letech, kdy mohl legálně vycestovat z tehdejšího komunistického Československa. Ve Vancouveru strávil dva roky, aby se poté přesunul zpět do Evropy. Do NHL se později znovu vrátil, avšak tentokrát jako jeden z pouhých dvou evropských trenérů v historii soutěže.

To Pavel Bure přišel v zámoří k většímu štěstí. Během své kariéry naskočil do 702 utkání základní části, ve kterých si připsal 779 bodů (437+342). Pro Petterssona by mohl symbolizovat milník, který hodlá během svého hokejového působení překonat.

Skvělou inspirací je pro Petterssona pochopitelně i Wayne Gretzky, nejlepší hráč všech dob, který v polovině prosince švédského benjamínka pochválil nevídaným způsobem. „Z mého pohledu toho máme dost společného. Momentálně má nejlepší smysl pro hru ze všech, tam vidím tu velkou podobnost mezi námi dvěma,” prohlásil Gretzky na stanici Sportsnet Radio 650.

Dvacetiletý hokejista neusnul na vavřínech ani po těchto lichotivých slovech. V týmovém bodování mu zcela po právu patří prvenství, jeho spoluhráč Bo Horvat na něj ztrácí už 7 bodů. Nejlepší je také mezi střelci i nahrávači. Ve Vancouveru tak po éře bratří Sedinů pravděpodobně začíná další úspěšné švédské období.


Zdroj: NHL.com, hokejportal.cz
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

VÝSLEDKY

TABULKA

Debut jako hrom, trenérská výzva, hattrick a trocha ironie

Nedaří se ani bez Jandače: Mega šanci Magnitogorsku zhatil zákrok snů

Nejlepší 3 góly 4. kola CHL: Tiki-taka Färjestadu, Kofroňova paráda a milimetrová...

Jako při kulečníku: Vlastní branka SKA padla po čtyřech kuriózních odrazech

148.6 ms