Registrace
Zapamatovat přihlášení

Nemáte ještě účet?

Registrace

Máte již svůj účet?

Přihlášení
Menu

Jako bájný fénix: Seattle se rodí z hokejového popela

The Seattle Center Arena © Curbed Seattle

NHL se v roce 2021 rozšíří o nový klub ze Seattlu. Zástupci přístavního týmu se momentálně snaží vybrat jeho jméno. Mimo to musí zrekonstruovat domácí arénu a přilákat fanoušky. Mají na co navazovat. Původní klub v roce 1917 vyhrál Stanley Cup.

Když nastoupí v roce 2021 hráči znovuzrozeného Seattlu na modrou čáru k prvnímu zápasu, budou v hledišti pamětníky původního klubu z přístavního města hledat jen těžko. Start staronového celku totiž zástupci NHL naplánovali po téměř 100 letech od jeho konce v profesionálním hokeji. Poslední utkání tehdejší Metropolitans odehráli v roce 1924. Nyní se má bájný fénix pokusit o návrat.

Finance by Seattle brzdit neměly. Mezi nejvýznamnější majitele patří majoritní vlastník David Bonderman, filmový producent Jerry Bruckheimer a prezident a výkonný šéf Tod Leiweke. Jejich peněžní zásoby jsou téměř nevyčerpatelné. Společně musí na stůl vysázet rovných 650 miliónů dolarů (14,8 miliardy) za pouhý vstup do ligy.

Budování arény v plném proudu

Klíčová je také rekonstrukce haly KeyArena, která by podle odhadů mohla stát zhruba 750 miliónů dolarů. Klub před dvěma dny zveřejnil video, které vůbec poprvé ukazují, v jakém stavu je současná aréna. Práce v ní podle všeho probíhají velmi intenzivně.

„Myslíme si, že to bude nejlepší aréna v zemi. Hodně času jsme strávili odstraňováním sedadel, různého vybavení nebo stropních obkladů,” uvádí pro oficiální stránky klubu Ken Johnsen, stavební manažer, který má na starosti rekonstrukci domácího stánku Seattlu. „Pro hodně lidí je ikonický design stropu, určitě ho budeme chtít zachovat. Současný plán je dokončit stavbu na konci jara 2021. Prvního puku vhozeného na led bychom se však mohli dočkat už v říjnu roku 2020.”Za dva roky nastoupí Seattle v Západní konferenci a Pacifické divizi na úkor Arizony, kterou čeká přesun do divize Centrální.

Do té doby bude přístavní tým shánět fanoušky. Zatím se mu daří nacházet příznivce zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skvěle zpracovaný je také současný web nepojmenovaného klubu, který do detailu odkrývá například plán rekonstruované haly.

Majitelé musí přemýšlet i nad novým názvem. Seznam zaregistrovaných jmen momentálně čítá 13 položek, dost možná se ale ujme přízvisko Totems, které navrhl útočník Washingtonu T. J. Oshie. V Seattlu totiž totemy najdete doslova na každém kroku.

Slávu vystřídal marný boj o návrat

Originální klub ze Seattlu působil v elitních zámořských soutěžích pouhých 9 let, přesto dokázal jako vůbec první tým z USA vyhrát Stanley Cup. Metropolitans byli oficiálně členy soutěže Pacific Coast Hockey Association, boje v play off však sehrávali společně se zástupci NHA, jak se předchůdce dnešní NHL nazýval.

V sezoně 1916/17 pokořil Seattle ve finále výsledkem 3:1 Montreal a mohl slavit premiérový titul. Zároveň byl ale také poslední. O 7 let později totiž majitelé arény, ve které Metropolitans nastupovali na své domácí zápasy, odmítli klubu prodloužit nájemní smlouvu. Seattle musel skončit v PCHA, jeho hráči se přidali k ostatním týmům.

O návrat do NHL se celek z největšího města ve státě Washington pokoušel ještě v minulém století. V roce 1974 jeho comeback oficiálně schválili zástupci soutěže. Jenže jak se později ukázalo, tehdejší potenciální vlastníci nenašli po kapsách dost peněz, aby mohli ufinancovat působení Seattlu mezi hokejovou elitou.

Zdroj: nhlseattle.com, hokejportal.cz
Info! Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou přidávat a reagovat na komentáře.

VÝSLEDKY

TABULKA

Znojmo bralo na tripu čtyři body. Zdolalo Dornbirn a trápilo Salzburg

Ďáblové pokračují v dobré přípavě, Predators opět vítězní

Hertl dotáhl Sharks k první výhře, Jurčo pálil za Oilers

Další vítězný zářez pro Znojmo. S prázdnou si počínal také Villach

358.9 ms