Finové jsou po fotbalovém výsledku ve finále MS, rozhodl Anttila

Kevin Lankinen (Finsko) vychytal nulu. © iihf.com

Finští hráči s 18 nováčky na MS v sestavě vyřadili po strhující bitvě favorizované Rusko a zvítězili nejtěsnějším výsledkem 1:0. Do zápisu o utkání se zapíše tučně jméno brankáře Finů Kevina Lankinena, který pochytal všech 32 střel Ruska. Ovečkinova parta se bude muset znovu namotivovat, jelikož na ně zbývá “pouze“ boj o bronz.

Rusko vs. Finsko - 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky: 51´ Anttila

Rusové narazili na soupeře, na kterého se jim najednou těžko hledal recept. Finové skvěle bruslili, hráli obětavě a výborný výkon odváděl gólman Suomi Kevin Lankinen. Na první gól jsme museli čekat více než dvě a půl třetiny.

V první třetině se do největší šance dostal finský mladíček Kaapo Kakko, když se otočil kolem branky a puk narazil na tyč. A následnou dorážku zlikvidoval Vasilevski, který svou pravou nohu zlomil v koleni a beton přimáčkl k zemi tak, aby Kakko ani nikdo jiný z Finů nemohl puk dorazit za čáru. Ke konci třetiny začala sborná vystrkovat růžky, ale Lankinen podržel své mužstvo.

Do druhé třetiny zase lépe vstoupili Finové, ale ani v tomto případě to nevedlo k žádnému gólovému úspěchu. I Rusové zlepšili svou aktivitu, přišlo několik rychlých kombinací na jeden dotyk. Lankinen zůstával pevný jako skála. I ruský brankář držel nulu, i když mu během druhé třetiny jednou zvonilo v uších.

Třetí část konečně prolomila čekání na první gól. Po nepovedené rozehrávce Rusů puk získal Kiviranta. Pokus o střelu zastavily brusle ruského beka, od nich se puk dostal přímo na hokejku finského kapitána Marka Anttily, a ten nasadil jesle Vasilevskimu.

Všichni čekali zámek od Ruska, ten byl ale často odemykán Finy, kteří nejen, že vyhazovali, ale pouštěli se i do útoků a ohrožovali ruskou bránu. Poslední minuta a půl už byla v podání Ruska drtivá. Na ledě byly největší hvězdy, které sborná mohla nabídnout. Ovečkin, Malkin, Kučerov nebo Kuzněcov. Všechny ruské šance nakonec spojovalo jedno jméno. Kevin Lankinen. Ten vychytal největší nulu své dosavadní kariéry a posunul Finsko do finále mistrovství světa.

Zdroj: hokejportal.cz