Derby ve čtvrtfinále. Orly ze Znojma si zvolila ambiciózní Vídeň

Momentka z utkání Znojmo - Vídeň © HokejPortal.cz/Michal Křepela

Poslední utkání nadstavbové části EBEL hokejistům Znojma nevyšlo. Před svými fanoušky podlehli Innsbrucku. Je však potřeba dodat, že Orli nepodali stoprocentní výkon a nenastoupili ani v kompletní sestavě. Znojemští totiž vše podřizují středečnímu startu play-off s Vídní.

Oba týmy vstupovaly do utkání v jasné pozici – pro Innsbruck šlo o poslední duel letošního ročníku, Orli s jistotou play-off si mohli v případě jakéhokoli bodového zisku pojistit sedmou příčku.

Na tři pětky hrající znojemská družina odstartovala vlažněji a již na začátku šesté minuty poprvé inkasoval Lassila po přízemní střele Ondreje Šedivého, jež proklouzla mezi betony gólmana až za brankovou čáru.

Po polovině třetiny šli domácí do čtyř a přesilovku nekompromisně zužitkoval Alexandre Lavoie. Stejnou početní výhodu dostali záhy i Orli, kteří stejně jako soupeř trestali. Nicolas Hlava za pouhých sedmnáct vteřin přesilovku využil a po hezké kombinaci rozvlnil síť za ležícím Swettem.

Znojemští přehodili na vyšší obrátky, blízko k vyrovnání měl Němec, před kterým se otevřela prázdná klec. Studená sprcha přišla v dalším oslabení pouhých devatenáct sekund před sirénou, kdy Andrew Clark tečoval kotouč do protipohybu gólmana Lassily.

Ani start do prostředního dějství se Orlům nepodařilo podchytit a brzy svítil na časomíře již třígólový rozdíl. Michael Andrew Yogan nahodil před bránu a k velkému překvapení puk odskočil až do sítě.

Znojmu se povedlo rychle snížit po přečíslení, které zakončil střelou do horní části svatyně Nicolas Hlava. V dalších minutách se hra přesouvala od jedné brány k druhé, avšak většinou bez výraznějších emocí.

Změna skóre přišla až v další přesilovce Innsbrucku, kterou po tlaku před znojemskou klecí proměnil Alexandre Lavoie. Znojemští se snažili opět reagovat, ale chyběla jistota a důraz v zakončení. Nepříjemný stav 2:5 tak vydržel až do druhé přestávky.

Nevýrazné úvodní minuty třetí třetiny nepřinášely příliš hokejového umění. Hosté si v poklidu hlídali své vedení, Orli se v útoku hodně trápili. Kloudnější akce přicházely jen zřídka a začínalo být jasné, že zdramatizování duelu bude nad znojemské síly.

Ke konci třetiny ještě došlo k potyčkám mezi hráči, ty největší obstarali Stretch s Rossem a následně také Špaček s Lindnerem. Snížení v poslední minutě ještě zařídil po rychlém brejku Nicolas Hlava, jenž v utkání dokonal svůj hattrick.

Na prohře Znojma v generálce play-off to ale již nemohlo nic změnit a všichni již netrpělivě vyhlíželi výběr soupeřů pro čtvrtfinále z Vídně.

Nicolas Hlava se blýskl hattrickem (Petra Šnajderová/HokejPortal.cz)

Právě vítěz nadstavby z hlavního města Rakouska si znojemský tým nakonec zvolil. „Osobně jsem si Vídeň přál. Hlavně jsem nechtěl jet do Klagenfurtu, tam mají na prd už střídačky, ale pokud chceme pomýšlet na dobré výsledky, pak musíme porazit každého. Vídeň hraje hokej na rozdíl od jiných týmů v soutěži. Tento styl nám vyhovuje. Je to daleko lepší, než když po nás neustále někdo jde a dohrává nás. Navíc i pro oko diváka to bude dobrá série," uvedl autor hattricku Nicolas Hlava.

Vídeň neprohrála v nadstavbě ani jeden zápas a obsadila tak první místo, měla tak výhodu první volby a ukázala na Znojmo, který porazila třikrát ze čtyř pokusů a jednou už Orly vyřadila ve čtvrtfinále. „Do Znojma to máme blízko, naši fanoušci tam rádi cestují, zápasy s Orly jsou vždy vzrušující a je to derby. Hlavní důvod volby je ale jednoznačně sportovní, máme kvalitnější kádr," řekl manažer Vídně Franz Kalla.

Do Vídně se pochopitelně v hojném počtu chystají i fanoušci ze Znojma a budou věřit v překvapení. „Vídeň bude rozhodně jasným favoritem a bude pod velkým tlakem, naopak my můžeme překvapit. Je jedno, kdo si nás vybral, pokud chceme dojít až na vrchol, je potřeba porazit každého. Poženeme náš tým za vítězstvím, což může být a bude naše výhoda, na rozdíl od fanoušků soupeřů, kteří nejsou tak aktivní po celý zápas, jak většina znojemských fanoušků ví," rýpl si před startem třaskavé série do soupeře znojemský fanoušek Jiří Svoboda, který na utkání Orlů cestuje 230 kilometrů.

Orli Znojmo - HC TWK Innsbruck 3:5 (1:3, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Hlava (Stretch, Sedlák), 24. Hlava (Špaček, Stehlík), 60. Hlava (Špaček, Matuš) – 6. Šedivý (Spurgeon, Wachter), 12. Lavoie (Spurgeon, Šedivý), 20. Clark (Guimond, Lamoureux), 21. Yogan (Guimon, Boivin), 36. Lavoie (Ross, Spurgeon).

Orli Znojmo: Lassila – Vainonen, Tejnor, Sedlák, Kruckovyč, Lattner, Stehlík – McPherson, Stretch, Hlava – Němec, Matuš, Mrázek – Oščádal, Novák, Špaček.

HC TWK Innsbruck: Swette – Ross, Lindner, Guimond, Boivin, Pedevilla, Kudělka – Lamoureux, Lavoie, Šedivý – Yogan, Clark, Paulweber – Wachter, Spurgeon, Lammers – Antonitsch, Bär, Netík.

Čtvrtfinálové dvojice: (série startují ve středu 13. 3.)