Čekání končí: Fantastická příprava a mnoho nováčků v hokejovém MS

Radost české hokejové reprezentace © 7sport.cz

Po dlouhém dvouletém čekání se znovu uskuteční světový šampionát, který se bude konat v lotyšské Rize. Český národní tým vedený hlavním trenérem Filipem Pešánem má za sebou skvělou přípravu a ještě lepší generálku na hokejové mistrovství světa.

22. dubna 2021, Rakousko - Česko 0:5
Čeští hokejisté vyhráli v úvodním utkání Euro Hockey Challenge ve Vídni nad Rakouskem 5:0. Dvě branky v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa v Rize vstřelil Robin Hanzl, skórovali také Tomáš Zohorna, Andrej Šustr a Filip Suchý. Gólman Roman Will udržel ve svém sedmém utkání v dresu národního týmu podruhé čisté konto.

24. dubna 2021, Česko - Rakousko 7:2
Sedm hráčů si v utkání proti Rakousku odbylo reprezentační debut. Češi v přípravném duelu vyhráli v Jindřichově Hradci 7:2 a navázali na čtvrteční výhru 5:0 ve Vídni. Byla to ale pořádná šichta. Svěřenci trenéra Filipa Pešána dvakrát prohrávali, po dvou třetinách byl stav nerozhodný 2:2. V závěrečném dějství čeští mladíci nasázeli hned pět gólů, postupně se trefili Filip Suchý, Petr Kodýtek, kapitán Jakub Flek, Šimon Stránský a Luboš Horký.

29. dubna 2021, Německo - Česko 1:4
Čeští hokejisté vyhráli i třetí zápas v přípravě před mistrovstvím světa v Lotyšsku, když v utkání Euro Hockey Challenge porazili v Norimberku domácí Německo 4:1. Dva góly dal Lukáš Radil, po jednom přidali další útočníci Matěj Blümel a Ondřej Beránek. Němci se prosadili před koncem druhé třetiny za stavu 0:2.

1. května 2021, Německo - Česko 4:5
V odvetném utkání Euro Hockey Challenge zdolali svěřenci kouče Filipa Pešána i přes dvoubrankové manko v Norimberku domácí Německo 5:4. Prémiérový reprezentační gól vsítil Radim Šalda, další gól přidal Matěj Blümel a o vítězství rozhodli ve třetí třetině David Tomášek a dvěma góly Jakub Galvas.

6. května 2021, Česko - Slovensko 2:0
I pátý zápas v přípravě na mistrovství světa skončil pro české hokejisty vítězně, když v Praze porazili Slovensko 2:0. Dobře hrajícího soupeře svěřenci trenéra Filipa Pešána zlomili až dvěma góly v rozmezí 45 sekund ve třetí třetině. V 54. minutě se prosadil Rudolf Červený a chvíli po něm skóroval David Tomášek. Brankář Roman Will udržel v zápase čisté konto.

7. května 2021, Česko - Slovensko 2:1
Čeští hokejisté porazili Slovensko i ve druhém zápase v Praze a před světovým šampionátem v Rize zvítězili již pošesté za sebou. Východním sousedům se sice povedlo ukončit dlouhé čekání na gól, čistým průstřelem od modré ale o dalším triumfu party kouče Filipa Pešána rozhodl obránce Andrej Šustr. Vítěznou premiéru v reprezentačních barvách zažil liberecký brankář Petr Kváča.

12. května 2021, Česko - Finsko 2:1
Výkop domácího turnaje se povedl. Český národní tým zahrál proti Finsku v úvodním duelu Českých hokejových her zdařilé představení. Výsledek? Těsný, 2:1. Herně však domácí v pražské O2 aréně dominovali, o výhře v 3. třetině rozhodl Matěj Stránský. V brance pak předvedl jistý výkon gólman Roman Will.

13. května 2021, Česko - Švédsko 3:2p
Čeští hokejisté na Českých hrách v pražské O2 areně porazili Švédsko 3:2 v prodloužení a vyhráli i osmé přípravné utkání před mistrovstvím světa v Rize. V čase 62:27 rozhodl Matěj Stránský. Dvě branky vstřelil Filip Zadina, který ve třetí třetině dvakrát odpověděl na vedení Seveřanů.

15. května 2021, Česko - Rusko 4:0
Česká reprezentace přejela Rusko v generálce na mistrovství světa jednoznačně 4:0. Národní tým zároveň bez jediného zaváhání ovládl České hokejové hry, druhé místo bralo se čtyřmi body Švédsko. Výborně se uvedl po příletu ze zámoří Filip Zadina, který nasázel tři góly ve dvou zápasech.

Po posledním zápase oznámil realizační tým finální nominaci na 85. mistrovství světa:

Nominace České republiky:

Brankáři: Petr Kváča (Liberec; 1 zápas), Šimon Hrubec (Omsk/KHL; 12), Roman Will (Čeljabinsk/KHL; 10),

Obránci: David Musil (Třinec; 36 zápasů/0 branek), Ondřej Vitásek (Liberec; 47/2), Libor Hájek (New York Rangers/NHL; 2/0), Filip Hronek (Detroit/NHL; 25/6), Michal Moravčík (Tappara Tampere/Fin.; 45/1), David Sklenička (Jokerit Helsinky/KHL; 45/1), Libor Šulák (Kärpät Oulu/Fin.; 32/2), Andrej Šustr (Kunlun/KHL; 20/3), Lukáš Klok (Lukko Rauma/Fin.; 25/2),

Útočníci: Matěj Blümel (12/4), Tomáš Zohorna (oba Pardubice; 103/18), Radan Lenc (35/6), Adam Musil (oba Liberec; 13/2), Matěj Stránský (22/4), Michael Špaček (oba Třinec; 10/1), Robin Hanzl (47/10), Lukáš Radil (oba Spartak Moskva/KHL; 72/17), Jakub Vrána (9/4), Filip Zadina (oba Detroit/NHL; 7/4) Jakub Flek (Karlovy Vary; 14/4), Filip Chytil (New York Rangers/NHL; 23/6), Jan Kovář (Zug/Švýc.; 133/31), Dominik Kubalík (Chicago/NHL; 66/23), Jiří Sekáč (Omsk/KHL; 61/7), Jiří Smejkal (Tappara Tampere/Fin.; 10/1).

Poprvé se na velké mezinárodní akci mohou představit gólmani Roman Will z Čeljabinsku, Petr Kváča z Liberce, obránci Hájek, Lukáš Klok z Raumy a útočníci Zadina, Radan Lenc s Adamem Musilem z Liberce, Matěj Stránský s Michaelem Špačkem z Třince, Matěj Blümel z Pardubic, Jakub Flek z Karlových Varů či Jiří Smejkal z Tappary Tampere. První mistrovství světa čeká také beka Andreje Šustra z Kunlunu, který dosud startoval jen na Světovém poháru v Torontu v roce 2016.

Hned na startu šampionátu vyzve národní tým věčného rivala z Ruska.

Pá 21. 5. – 15:15. Rusko – ČESKO
So 22. 5. – 19:15 ČESKO – Švýcarsko
Po 24. 5. – 19:15 ČESKO – Bělorusko