8. den MS: Důležitá vítězství Slovenska a Norska, Finové nezaváhali

Slováci po výhře nad Francií © iihf.com

Slováci si výhrou nad Francií udrželi šanci na postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Norové získali cenné body do boje o nesestupové pozice. Finsko zvládlo roli favorita proti Velké Británii. Po vlažném startu do zápasu nasázelo Britům pět branek.

Francie - Slovensko 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)

Střelci gólů: 33. Manavian, 36. Texier, 58. Rech - 14. Pánik, 20. Sukeľ, 26. L. Hudáček, 41. Černák, 43. Čajkovský, 46. Nagy.

Slovensko porazilo Francii 3:6 a připsalo si druhou výhru na MS. Všech šest branek Slováků vstřelilo šest různých střelců.

Úvodní branku utkání vstřelil Richard Pánik, který v přesilové hře dorazil do branky vyraženou tvrdou střelu od modré čáry. Druhou branku se Slovákům podařilo přidat minutu před koncem první třetiny, kdy Hardyho překonal šikovnou tečí Sukeľ.

Další využitou přesilovku si Slovensko připsalo v druhé třetině. Libor Hudáček dostal přihrávku do středu hřiště a sám před francouzským brankářem Hardyho vymíchal a zasunul puk do prázdné branky.

Vzápětí se Francie ocitla v několika dobrých šancí, Fleury ani Texier ale Rybára zatím nepřekonali. Povedlo se to až v signalizované výhodě, kdy se prosadil Manavian.

Jen o tři minuty později dostali Francouzi výhodu přesilové hry. Tu využili a snížili na rozdíl jediné branky. Úspěšným střelcem se stal Texier.

O svém vítězství tak Slovensko muselo rozhodnout až na začátku třetí třetiny, kdy vstřelilo během pěti minut tři branky. Prvních z nich padla hned 16 sekund po začátku třetiny a postaral se o ni Erik Černák.

O dvě minuty později se naopak v oslabení krásnou střelou prosadil Čajkovský. Šestou branku pak přidal opět v početní výhodě Ladislav Nagy. Pouze kosmetickou úpravu skóre z pohledu Francie zařídil dvě minuty před koncem Anthony Rech.

Rakousko - Norsko 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Střelci gólů: 23. Schneider, 50. Komarek, 60. Heinrich - 3. Bull, 37. Johannesen, 51. Reichenberg, 54. Bull, 60. Bull.

Utkání otevřel svým prvním gólem v zápase norský obránce Christian Bull, jehož střela od modré se zastavila až v síti. Zbytek první třetiny nabídl poměrně atraktivní hokej s několika dobrými zákroky obou brankářů.

Hned na začátku druhé třetiny Rakousko využilo dvojnásobnou přesilovou hru. Na konci dobře sehrané akce byl střílející Schneider. Hra se poté vyrovnala, ale paradoxně se díky nenápadné akci prosadilo Norsko zásluhou Johannesena.

K radosti většiny diváků v bratislavské hale ale Rakousko ve třetí třetině opět srovnalo. Šťastným střelcem se stal Konstantin Komarek. Radost však Rakušanům nevydržela ani minutu. Reichenberg pro sebe vybojoval puk a poté zamířil přesně do šibenice.

Svoji druhou branku v zápase přidal v signalizované výhodě Christian Bull a zvýšil na dvoubrankový rozdíl. Rakušané ještě utkání zdramatizovali, když se od modré čáry prosadil Heinrich.

Konečné slovo ale měli Norové, konkrétně Christian Bull. Ten střelou z vlastního pásma do prázdné branky pečetil skóre 3:5 a zkompletoval svůj hattrick.

Finsko - Velká Británie 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Střelci gólů: 21. Rajala, 26. Ohtamaa, 35. Kiviranta, 58. Kuusela, 60. Lehtonen.

Finové se po ospalém začátku začali probouzet až od poloviny první třetiny. Přestože si pak vypracovali pár nadějných šancí, branku vstřelit nedokázali. A protože ze dvou nadějných situací branky nedosáhli ani Britové, první třetina skončila 0:0.

Do druhé třetiny Finsko vstoupilo početní výhodou, kterou dokázalo hned po 24 vteřinách využít. Pavouky z šibenice Bownsovi branky vymetl Rajala.

Když podobně kvalitní zakončení předvedl o pět minut později Ohtamaa, Finové už vedli o dvě branky. Pět minut před koncem si pak vyražený puk našel Kiviranta a dorazil ho do branky.

Velká Británie se i přes výsledek 0:3 sympaticky odhodlala ke hře bez brankáře. Velmi rychle za to ale byla potrestána. Do prázdné branky se bez větších problémů trefil Kuusela. Poslední hokejovou lahůdku si Finové přichystali 10 sekund před koncem zápasu, kdy Jokiharju našel křižnou přihrávkou Lehtonena, který pohodlně uklízel puk do odkryté klec.

Velká Británie tak zakončila zápas bez vstřelené branky. Nejblíže k ní měla v první a druhé třetině, kdy se Britové ocitli ve třech až čtyřech dobrých příležitostech.

Zdroj: iihf.com, hokejportal.cz