7. den MS: Suverénní Švédsko, smůla Kanady a obrat Finů

Finové museli otáčet dánské vedení © iihf.com

Švédové si s chutí zastříleli proti Rakousku, kterému dali 9 gólů. Kanada i přes 5 nastřelených tyček vyhrála 5:2 nad Francií. Finové museli proti Dánsku otáčet vývoj zápasu, což se jim díky produktivní druhé formací povedlo.

Kanada - Francie 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)

Střelci gólů: 9. Mantha, 11. Nurse, 17. Cirelli, 49. Mantha, 51. Stone - 37. Fleury, 43. Rech.

Kanada v první třetině potvrzovala roli favorita a díky její dominanci nic nenasvědčovalo tomu, že by Francie utkání mohla zdramatizovat. Nakonec k tomu Francouzům pomohla také značná smůla Kanaďanů, jejich střely hned pětkrát zastavila tyč.

Povedenou první třetinu využili ke vstřelení branky postupně Mantha povedenou střelou do šibenice v dvojnásobné přesilové hře, Nurse po účelné křižné přihrávce od Marchessaulta a Cirelli po hezké Couturierově přihrávce zpoza branky.

V druhé části hry mohla Kanada navýšit vedení z několika nadějných příležitostí. Francouzský brankář Buysse však i s trochou štěstí další puk za svá záda nepustil.

Francie tak dostala příležitost ke snížení v přesilové hře. Puk se během ní dostal na hůl Fleuryho, jehož střela zamířila přesně do šibenice.

Ještě větší zápletku pak utkání dostalo po třech minutách třetí třetiny. Rech vybojoval puk za brankou, dostal se do dobré pozice a zamířil přesně pod horní tyč.

Klid na kanadské hokejky přinesl až svým druhým gólem v utkání Mantha, který prokázal dostatek důrazu a dorazil do branky puk povalující se v brankovišti.

Definitivní pojistku v podobě pátého gólu pak po další přihrávce Marchessaulta vystřelil Kanadě Mark Stone.

Švédsko - Rakousko 9:1 (5:0, 2:0, 2:1)

Střelci gólů: 2. Landeskog, 3. Krüger, 6. Nylander, 8. A. Larsson, 15. A. Kempe, 30. Rasmussen, 34. Lindholm, 43. Ekman-Larsson, 46. Pettersson - 48. M. Raffl.

Švédové přehráli Rakousko rozdílem třídy a velkou zásluhu na tom mělo prvních 8 minut zápasu, ve kterých hráči Tre kronor vstřelili 4 branky.

Skóre zápasu otevřel při svém prvním střídání na turnaji Gabriel Landeskog. Hned vzápětí se prosadil Krüger, který dorazil do branky odražený puk.

Třetí branku přidat Nylander, do té doby druhý nejproduktivnější hráč MS. Nylander vzápětí vymyslel také efektivní přihrávku na Adama Larssona, který dopravil puk za Starkbaumova záda. Pátou branku první třetiny i celého zápasu pak zaznamenal Adrian Kempe.

V druhé třetině se do několika šancí dostali také hráči Rakouska, ale paradoxně pak inkasovali ve vlastní přesilovce. Úspěšným střelcem se stal Rassmussen. Sedmou branku přidal téměř z nulového úhlu šikovnou střelou Lindholm.

Hra se ve druhé a třetí třetině relativně vyrovnala, ale branky dávali nadále pouze Švédové. Osmý a devátý zásah přidali Ekman-Larsson s Eliasem Petterssonem.

Čestný úspěch Rakouska v podobě vstřelené branky přišel až v 48. minutě. V této části hry si Rakušané vytvořili tři velké šance a jednu z nich dokázal využít Michael Raffl po dobré práci a nahrávce od Hofera.

Finsko - Dánsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Střelci gólů: 26. Kakko, 35. Manninen, 52. Pesonen - 22. Madsen.

Úvodní třetina zápasu dvou severských zemí skončila bez branek. Finové v ní byli opticky aktivnějším týmem, Dánsko zase hrozilo z brejkových situací.

První branku utkání přinesla až přesilová hra Dánů v druhé třetině, kdy se po závaru před brankou Finska nadvakrát prosadil Madsen.

Odpověď Finů na sebe ale nenechala dlouho čekat. Ve skvělé formě hrající Kaapo Kakko předvedl svoji rychlost a šikovné ruce a doslova si pohrál s obranou Dánska i brankářem Dahmem.

Dobrou orientaci v předbrankovém prostoru pak předvedl také finský Manninen a otočil skóre zápasu ve prospěch Suomi.

Třetí uklidňující branku přidali Finové v 52. minutě, kdy střelu Kakka šikovně tečoval Pesonen mezi betony dánského brankáře. Druhá finská formace se tak postarala o všechny tři branky svého týmu.

Zdroj: iihf.com, hokejportal.cz

VÝSLEDKY

TABULKA

Nedaří se ani bez Jandače: Mega šanci Magnitogorsku zhatil zákrok snů

Nejlepší 3 góly 4. kola CHL: Tiki-taka Färjestadu, Kofroňova paráda a milimetrová...

Jako při kulečníku: Vlastní branka SKA padla po čtyřech kuriózních odrazech

Ostuda pro mistra: V KHL viděli gólovou ránu z obranného pásma