6. den MS: Slovensko podruhé v slzách, favorité úspěšní

Leon Draisaitl slaví vítěznou branku © iihf.com

Slováci už podruhé ztratili dobře rozehraný zápas. Německo otočilo vývoj utkání v posledních dvou minutách hry. V dalších třech zápasech uspěli favorité, nejvíce si zastřílelo Rusko proti Italům, kterým nadělilo nelichotivou „desítku“.

Švýcarsko - Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Střelci gólů: 6. Ambühl, 21. Hischier, 50. Hofmann, 57. Ambühl - 59. Lindström.

Švýcaři otevřeli skóre zápasu v 6. minutě, kdy neobsazený Ambühl dostal přihrávku přímo před brankáře Norů. Hráč švýcarského Davosu pak předvedl povedenou kličku do bekhendu a zavěsil puk pod horní tyč.

Podruhé se povedlo Švýcarsku skórovat až na začátku druhé třetiny. Dvacetiletý Hischier předvedl svoji chytrost při manévru u branky Norska. Norskému brankáři sice naznačil, že bude objíždět branku, ale brzy se otočil a zasunul puk kolem betonu přesouvajícího se Holma.

Švýcarsko si poté začalo hlídat vedení a do větších útočných akcí se nepouštělo. Norové toho však vůbec nedokázali využít a ke střeleckým pokusům z dobrých pozic se dostávali jen sporadicky.

O šanci zdramatizovat utkání se Norsko připravilo 11 minut před koncem, kdy se po jejich chybě a přečíslení dvou proti jednomu prosadil Hofmann.

Čtvrtou branku Švýcarů pak přidal svým druhým gólem v zápase Andres Ambühl, který šikovně tečoval střelu Genazziho za Holmova záda.

Čestný úspěch Norů v podobě vstřelené branky přišel dvě minuty před koncem zápasu. Tobias Lindström dostal puk za švýcarskou obranu a střelou z bezprostřední blízkosti mezi betony připravil Genoniho o čisté konto.

Přestože tomu skóre zápasu úplně neodpovídá, jednalo se o poměrně vyrovnané utkání, které si Švýcaři na svoji stranu získali dobrou produktivitou.

Země helvétského kříže tak na turnaji zůstává stoprocentní a po 4 odehraných zápasech disponuje 12 body.

USA - Velká Británie 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

Střelci gólů: 13. J. van Riemsdyk, 30. Keller, 32. Kreider, 38. DeBrincat, 41. Kane, 50. D. Ryan - 16. Hammond, 40. Perlini, 57. Davies.

Velká Británie favorita utkání pořádně zaskočila a zejména v první třetině mu byla vyrovnaným soupeřem. Skóre utkání ale přece jen otevřeli Američané, když James van Riemsdyk v přesilové hře dorazil do sítě vyraženou střelu.

První velká chvíle Britů přišla v 16. minutě. Mike Hammond se dostal k vybojovanému kotouči a nadvakrát překonal brankáře USA, čímž zajistil remízový stav po první třetině.

Druhá třetina už patřila favorizovaným Američanům. Přestože jim první branka ještě nebyla uznána, dokázali se prosadit třikrát v řadě. Nejdříve se v úniku prosadil Keller, o dvě minuty později Kreider využil dobrou přihrávku od Eichela a v 38. minutě se k odraženému puku dostal DeBrincat a prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Konečné slovo ve druhé třetině ale měli Britové. Po dobrém forčekingu se k puku dostal Brett Perlini a 7 sekund před koncem třetiny poslal puk za Demkova záda.

Pátou branku přidali Američané po minutě hry ve třetí třetině při velké skrumáži v brankovišti Britů. Nejlépe se zorientoval kapitán USA Patrick Kane a poslal puk do sítě.

Ve třetí třetině už Američané dominovali, což šestou brankou potvrdil Derek Ryan. Poslední slovo v zápase měl ale opět outsider. Benjamin Davies se po návratu z trestné lavice ocitl sám za obranou USA a střelou do šibenice uzavřel skóre zápasu na konečných 3:6 z pohledu Britů.

V jejich případě se jednalo o doposud nejlepší vystoupení na MS a výsledek 3:6 před zápasem čekal asi málokdo.

Německo - Slovensko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Střelci gólů: 24. Michaelis, 59. Eisenschmid, 60. Draisaitl - 29. Sekera, 30. L. Hudáček.

Slovenské prokletí a smolné koncovky zápasů pokračují i nadále. Po porážce s Kanadou, o které rozhodla branka 2 sekundy před koncem hry, Slováci nezvládli ani závěr zápasu s Německem. Přestože ještě dvě minuty před koncem vedli, o vedení v důležitém zápase přišli a prohráli.

Slováky za vítězství hnala zaplněná Steel Arena v Košicích. První třetina ale strhující hokej nenabídla. K vidění moc šancí nebylo a branka tak prakticky neměla z čeho padnout.

Velké drama se smolným koncem pro Slováky přinesla 4. minuta druhé třetiny. V ní se nejdříve ke střele dostal slovenský Buc, jehož rána však skončila jen na tyči. Jen o půl minuty později se mezi kruhy dostal puk k Michaelisovi, který jej z první poslal do sítě.

Slovensku se podařilo zvrátit vývoj utkání ještě ve druhé třetině díky využitým přesilovým hrám. Nejdříve se v přesilovce 5 na 3 prosadil dělovkou Andrej Sekera a poté při hře 5 proti čtyřem prostřelil Niederbergera také Libor Hudáček.

Další zápletku zápasu dodal riskantní krok trenéra Německa, který sáhl k odvolání brankáře už dvě a půl minuty před koncem zápasu. Sázka na jednu kartu se mu však vyplatila a Němci srovnali na 2:2 povedenou střelou Eisenschmida z vrcholku levého kruhu.

Kalich hořkosti si pak Slováci museli vypít do dna půl minuty před koncem zápasu, kdy ztratili puk v útočné třetině a nabídli Němcům brejkovou situaci. Puk se po ose Kahun - Tiffels dostal k Leonu Draisaitlovi, který střelou rychlým švihem kolem bránícího Černáka prostřelil Čiliaka.

Rusko - Itálie 1:0 (4:0, 4:0, 2:0)

Střelci gólů: 1. Zajcev, 9. Chafizullin, 14. Kuzněcov, 17. Ovečkin, 21. Kuzněcov, 27. Kovalčuk, 34. Dadonov, 37. Grigorenko, 45. Kučerov, 46. Dadonov.

Ruská sborná od začátku zápasu dominovala. Hned v první minutě totiž Bernarda překonal Zajcev. Rázem tedy bylo jasné, že otázkou zůstává pouze to, na kolik brankách se gólový účet zápasu zastaví.

Během první třetiny pak přidali branku ještě Chafizullin, který si z pozice obránce sjel do volného prostoru a překonal brankáře, před Bernardem osamocený Kuzněcov a poprvé na turnaji také Alexandr Ovečkin z pozice uvnitř levého kruhu.

Stejně jako první třetina i ta druhá přinesla čtyři branky v síti Itálie. A opět padla branka hned v první minutě, kdy se sám za obranu dostal Kuzněcov a ani podruhé v zápase se nemýlil.

Italové po této brance vyměnili brankáře. Úspěch to ale nepřineslo a o šest minut později zvyšoval Ilja Kovalčuk. Rusové neměli problém kombinovat a jednu z povedených akcí zakončoval do téměř odkryté klece Dadonov. Osmou branku pak Rusko přidalo dokonce v oslabení, na konci protiútoku stál Grigorenko.

V průběhu třetí třetiny se prosadil také Kučerov, pro kterého to byl ke třem asistencím již čtvrtý bod v zápase. Dvojciferné číslo se pak na kostce rozsvítilo díky druhé přesně trefě Dadonova.

Nutno však podotknout, že také Itálie si vypracovala několik slibných šancí. Skórovat se však Italům ani jednou nepodařilo a prohráli tak vysoko 0:10.

Za Rusko se individuálně prosadili zejména Kuzněcov s bilancí 2 + 2, Kučerov 1 + 3 a obránce Gusev 0 + 3.

Zdroj: iihf.com, hokejportal.cz