10. den MS: Favorité bez problémů vítězí, Rusko nadále stoprocentní

Hokejisté Finska v utkání s Francií © iihf.com

Desátý den se nesl ve znamení výher favoritů. Německo proti USA vedlo, ale nakonec tři body nezískalo. Finové ani Rusové nedovolili svým soupeřům skórovat. Navíc shodně oba týmy přidělily tři góly do sítí soupeřů.

Německo – USA 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky: 12. Tiffels – 14. Van Riemsdyk, 51. Larkin, 57. Eichel

Úvodní střelu měli Američané, Němci se nezalekli a hrál se ofenzivní hokej na obě strany. Larkin střílel do tyče Niederbergerovi brány a ani Němci neskórovali v nabídnuté početní výhodě.

Německo ale v aktivitě pokračovalo a dobře udělalo. Draisaitl vyčíhal rozehrávku Američanů a vybídl ke skórování Tiffelse, který našel mezeru v postoji Coryho Schneidera. Za necelé dvě minuty na 1:1 srovnal po důrazu a skvělé teči na brankovišti Van Riemsdyk a uzavřel gólový účet první třetiny.

Po minutě a půl druhé části na tyče srovnal Plachta. Eichel poté mohl Ameriku poslat do vedení, ale Niederberger ho „vyčapal". Za chvíli přečkal závar před svou brankou. Další své šance ve druhé periodě nevyužily ani Spojené státy ani Německo, a tak by se vojenskou terminologií dali říct, že už se nic zásadního během druhé třetiny nestalo.

Úvod třetí třetiny byl hodně divoký. Němci nevyužili svoje možnosti a ani Jack Hughes nemířil do zpola odkryté klece přesně. Svůj první gól na seniorském MS tak nevstřelil.
Draisaitl se dokázal prosadit proti americké obraně, jeho střela šla mimo branku Schneidera. Larkin si pak na druhé straně znovu vychutnal zvuk puku zvonícího o tyč. Jeho další střela se už ale mezi tyče vešla a hvězdy a pruhy se ujaly vedení.

V nabídnuté početní výhodě Američané Němce uspávali a 6 vteřin před jejím skončením zvýšil na 3:1 Eichel. Německo poté sáhlo ke hře bez brankáře podpořené o přesilovou hru, skóre už změnit nedokázalo a prohrálo se Spojenými státy 1:3.

Výhra Američanů znamená, že Slovensko ztratilo šanci na postup do čtvrtfinále.

Francie – Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 10. Kiviranta, 22. Mikkola, 53. Sallinen

Několik závarů musel v úvodní dvacetiminutovce řešit francouzský brankář Florian Hardy. A řešil je úspěšně. Nad jeho síly byla až přesná teč Kiviranty mezi jeho betony po přesném pasu Lindbohma.

Finové pak nedokázali využít výhodu pět proti třem. Hardy se činil a pomohla mu i branková konstrukce.

I Francouzi chtěli hrát hokej, a hlavně Texier. Ten vyjel zpoza brány, jenže bekhendem mířil mimo finskou branku. První gól na mistrovství světa si pak připsal Mikkola, který prostřelil Hardyho pod rukou.

V poslední části měli Francouzi nejlepší pohyb, ale větší vrásky Finům nepřidělali. Naopak. Třetí branku vstřelil ze slotu ukázkovou střelou bekhendem pod horní tyč Sallinen.

Konec zápasu sehráli Finové v klidu, a navíc v přesilové hře. Nedopustili galskému kohoutovi ani jeden zásah. Poslední zápas na turnaji čeká Francouze proti Velké Británii a bude to zápas o setrvání v elitní skupině MS.

Švýcarsko – Rusko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 4. Anisimov, 27. a 56. Kučerov

Skóre otevřeli hned ve čtvrté minutě hráči Rudé mašiny. Orlov si udělal výlet mezi hráči Švýcarska, o beton Genoniho narazil Anisimovovi, a ten uklidil puk do odkryté brány. Reagovat na ruský tlak chtěl Roman Josi, jeho střelu lapačkou vyrazil Georgiev.

Švýcaři se postupně osmělovali a vynutili si fauly, hákováním se provinil Khafizullin. S početní výhodou si neporadili. Rusové jim ale nabídli v první třetině ještě jednu přesilovku. Tu nevyužili a zbytek, který si přenesli do druhého dějství, v gól nepřetavili.

Rusové ale faulovali dál. Jen co skončila druhá, začala třetí švýcarská přesilovka, ale ani tu nebyli hráči helvétského kříže schopni využít.

Poskakující puk ve švýcarském brankovišti musel řešit Hischier a při tomto snažení posunul branku, což pro něj znamenalo dvě minuty za zdržování hry. Jeho provinění potrestal Kučerov.

Historicky neutrální Švýcarsko vytáhlo své zbraně a nechtělo dát Rusku výhru bez boje. Pálili a Georgiev se společně s ruskou defenzivou musel otáčet. Největší problémy dělali Rusům Josi a Ambühl, jenže gól dát nedokázali. Na druhé straně po bezchybné kombinaci slavil svůj druhý gól večera Nikita Kučerov.

V zápase Švýcaři nedokázali využít ani jednu ze sedmi přesilovek a stejně jako český národní tým prohráli s Ruskem 0:3. Rusko tak zůstává jediným stoprocentním týmem turnaje a jde si pro vítězství ve skupině.

Zdroj: iihf.com, hokejportal.cz

VÝSLEDKY

TABULKA

Nedaří se ani bez Jandače: Mega šanci Magnitogorsku zhatil zákrok snů

Nejlepší 3 góly 4. kola CHL: Tiki-taka Färjestadu, Kofroňova paráda a milimetrová...

Jako při kulečníku: Vlastní branka SKA padla po čtyřech kuriózních odrazech

Ostuda pro mistra: V KHL viděli gólovou ránu z obranného pásma