Dánsko Itálie Lotyšsko Německo Rusko Slovensko Švédsko USA

MS - Skupina A - Švédové těsně přehráli Norsko, Lotyši přestříleli Kazachstán

Švédsko vs. Norsko, FOTO © iihf.com
 0 , 13.05.14 v kategorii: Reviews
Dvě vyrovnaná utkání přinesl večerní program mistrovství světa, obě však skončila podle očekávání. Tři body pro Švédy i Lotyše.
MS 2016 MS - Skupina A REVIEW
Švédové se dlouho trápili, ale povinnou výhru vybojovali
Osmatřicet minut se Švédové nemohli prosadit proti houževnatému Norsku. Góly Joakima Lindströma a Linuse Klasena jim však zařídili povinnou výhru a posun do čela skupiny A.

Švédsko bylo od začátku jasně lepším týmem. V první třetině měl šanci skórovat Lindström, ale svou teč neumístil mezi tři tyče. Statistici napočítali Norsku po úvodní dvacetiminutovce jediný pokus na Nilssonovu branku.

Druhou periodu odstartovali Švédové dalším náporem, Järnkrök ani Danielsson své šance nevyužili. Jako blesk z čistého nebe pak přišla branka Norů. Sondre Olden zakončil samostatný únik kličkou do forhendu a outsider šel do vedení. Tři korunky pokračovaly v náporu, ale další velkou šanci měl paradoxně opět Olden, tentokrát bez úspěchu. V závěru třetiny se favorit konečně dočkal. Přesilovou hru využil tvrdou střelou Joakim Lindström

Norové měli v úvodu závěrečné části obrovskou šanci. Skröder ale minul odkrytou branku Nilssona, a tak udeřili Švédi. Nyquistovu výbornou přihrávku umístil do branky Linus Klasen. Norsko se snažilo o závěrečný nápor, ale švédský soupeř odolal a po zisku tří bodů poskočil do čela skupiny A.

Norsko - Švédsko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Olden (Skroder) – 37. Lindström (Nygren, Möller), 48. Klasen (Nyquist, Erixon)

Lotyši zvítězili v přestřelce s Kazachstánem
Parádní gólovou podívanou připravily fanouškům týmy Lotyšska a Kazachstánu. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, až mu ve 44. minutě vtiskl finální podobu 5:4 Juris Štals.

Brankové hody odstartoval již ve druhé minutě lotyšský útočník Indrašis, který se prosadil mezi kazašskými obránci. Odpověď byla blesková. Talgat Žajlauov zakončil brejk bekhendovým blafákem mezi nohy Masalkise. Stejný hráč měl další dvě velké šance, ale druhé branky se Kazaši dočkali až z hole Jevgenije Rymareva, který čtvrt minuty před koncem třetiny překonal z úhlu lotyšského brankáře.

Lotyši vstoupili do druhé části lépe. Nádhernou kombinaci zakončil Arturs Kulda a vyrovnal skóre. Pětadvacetiletý obránce otočil stav utkání ve třicáté minutě tvrdou ranou od modré. A do dvoubrankového vedení poslal Lotyše Mikelis Redlihs, který zůstal po návratu z trestné lavice nekrytý a sám proti Jeremejovovi si poradil. Kazaši však zvládli ještě do konce třetiny vyrovnat. Dva slepené góly Antropova a Blochina ze čtyřicaté minuty poslaly týmy do kabin za nerozhodného stavu.

Lotyšsko se nenechalo dvěma rychlými góly rozhodit a do třetí periody vstoupilo aktivněji. Ve čtyřiačtyřicáté minutě padla vítězná branka utkání. Střelu Jurise Štalse tečoval obránce Kazancev a kazašský brankář byl bezmocný. Lotyši byli v závěru pod velkým tlakem, při hře bez brankáře nastřelil Starčenko dokonce tyč, ale skóre zůstalo stejné.

Kazachstán - Lotyšsko 4:5 (2:1, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Žajlauov (Semjonov), 20. Rymarev (Savčenko, Antropov), 40. Antropov (Dallman), 40. Blochin (Dallman) – 2. Indrašis (Štals, J. Redlihs), 24. Kulda (M. Redlihs, Keninš), 30. Kulda (Indrašis), 35. M. Redlihs (Sotnieks, Daugavinš), 44. Štals (Galvinš)

autor: Michal Sedlák / HokejPortal.cz