MS v hokeji 2016: SKUPINA A Česko Dánsko Kazachstán Lotyšsko Norsko Rusko Švédsko Švýcarsko SKUPINA B Bělorusko Finsko Francie Kanada Maďarsko Německo Slovensko USA

EBEL - Review: Znojmo vyloupilo led lídra a drží třetí místo + VIDEA

Radost znojemských hokejistů v EBEL, FOTO © hokejportal.cz/Michal Křepela
aktualizováno: 09. 01. 2016, 01:07,  0 , 8.01.16 v kategorii: Reviews
Dramatické utkání odehráli hokejisté Znojma ve 41. kole mezinárodní EBEL na ledě prvního Salzburgu. Po dvou třetinách znojemský tým prohrával 2:1, ale dvěma brankami ve druhé části si Orli vzali vedení na svojí stranu a odolali i náporu jednoho z nejbohatších týmů EBEL i Evropy. Uspěli však i soupeři Znojma, se kterými se Znojemští perou o přímý postup do play-off.
Rakousko EBEL VIDEO REVIEW

Znojemský tým se představil v Salzburgu i s novou posilou André Lakosem, který se zařadil do první obrany k Lubomíru Štachovi. Trenérům stále chyběla dvojice beků Martin Bača a Petr Šenkeřík, a tři útočníci Jan Šeda, Jiří Beroun a Štěpán Csamango. Oproti zápasu s Vídni udělali Orli menší změny ve složení prvního a třetího útoku, kde si místa centrů prohodili Peter Pucher a Corey Trivino.

Právě znojemská posila Lakos si hned v prvním střídaná počínal nedovoleně a Znojmo se muselo dvě minuty bránit, což se podařilo. V páté minutě se ale střelou přes několik dvojiček dokázal prosadit Brett Sterling a Patrik Nechvátal přes clonící hráče nestačil zareagovat – 1:0.
Salzburg nepovolal Orlům v prvních minutách ohrozit branku a v sedmé minutě se naopak do přečíslení dostali domácí, tentokrát nepřesná přihrávka pokazila případné zakončení Býků.

Z ojedinělé šance ale Znojmo srovnalo a to dokonce čtvrtý útok českého týmu. Marek Špaček za brankou nikým nebráněn našel v mezikruží osamoceného Patrika Nováka, jehož střela do víka zapadla za Fabiana Weinhandla – 1:1.
Salzburg byl i nadále aktivnějším mužstvem a po jedné ze střel vytvořil před Nechvátalem obrovský závar, ten ale gólem neskončil. V šestnácté obrali domácí znojemské hráče o kotouč a na branku Znojmo nebezpečně dotíral Alexander Rauchenwald. Znojemští ovšem záhy chybovali při rozehrávce a po dokonalém rozebrání defenzivy Orlů poslal Salzburg podruhé v zápase do vedení Luciano Aquino – 2:1.
Český klub mohl velmi rychle srovnat, ale dvojí střeleckou šanci Radka Čípa Weinhandl pokryl.

Na startu druhé třetiny se předvedli oba brankáři proti samostatným únikům. Nejprve Romana Tomase vychytal Weinhandl, následně Nechvátal zlikvidoval pokus Pehr Ledina. Dvakrát zaměstnala Weinhandla i čtvrtá formace Znojma, ale vyrovnání se dočkala třetí lajna Orlů. Obránce Marek Biro vypomohl útok až v rohu útočného pásma, odkud našel před brankou Čípa, který mířil přesně – 2:2.
Ve třicáté minutě prověřil brankáře domácích Peter Pucher, ten vše jistil vyrážečkou. Poté mohl za Býky třetí branku vstřelit český legionář Zdeněk Kutlák, ale Nechvátal si poradil. Šestnáct sekund před koncem druhé třetiny se Znojmo poprvé v zápase zásluhou Colton Yellow Horna dostalo do poprvé v zápase do vedení – 2:3.

Český obránce ve službách Salzburgu Kutlák byl i prvním střelcem třetí třetiny, ale Nechvátala neprostřelil. Následovalo dlouhé oslabení Znojemských ve třech, i přes několik nadějných pokusů se Orli ubránili a drželi jednobrankové vedení. Osmačtyřicátá minuta nabídla rychlý protiútoku Znojma a střelu Ondreje Šedivého, ten se neprosadil a vzápětí byl vyloučen. V následné přesilovce uzamkli Býci znojemský tým a ostřelovali branku. Bez úspěchu. Dvaapadesátá minuta byla nešťastná pro rakouského reprezentanta Konstantina Komarka, jenž po jednom ze střetů odstoupil.

Jeden z nejproduktivnějších hráčů Salzburgu John Hughes měl na hokejce vyrovnání, ale jeho akci chybělo lepší zakončení. Pět minut před koncem utkání předvedl Weinhandl skvělý zákrok proti ráně Tomase a zabránil zřejmě vítěznému gólu Znojma. Orli poté přežili horké chvíle i při vyloučeni Yellow Horna. Indián ve znojemském dresu se po návratu do hry zapojil do útočné akce a jeho útok zaměstnal obranu Salzburgu. Ten to dvě minuty před sirénou zkoušel i v power-play a obléhal Nechvátalovu branku. Jenže Orli odolali a připsali si důležité tři body do bojů o play-off.

V neděli doma Znojmo přivítá dalšího adepta na postup, tým Villachu.

EC Red Bull Salzburg – Orli Znojmo 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
5. Sterling (Fahey, Duncan), 17. Aquino (Komarek, Ledin) – 9. Novák (Fiala, Špaček), 26. Číp (Pucher, Podešva), 40. Yellow Horn (Štach, Bartoš).
Rozhodčí: Berneker, Kellner – Johnstone, Nothegger. Vyloučení: 1:6. Bez využití. Diváci: 2834. Střely na branku: 34:28.

EC Red Bull Salzburg: Weinhandl (Gračnar) – Kutlák, Trattnig, Connelly, Fahey, Heinrich, Pallestrang – Sterling, Duncan, Hughes – Ledin, Komarek, Aquino – Welser, Rauchenwald, Latusa – Kristler, Brucker, Hochkofler.
Orli Znojmo: Nechvátal (Fučík) – Štach, Lakos, Bořuta, Lattner, Roupec, Biro, Stehlík, Šulák – Tomas, Trivino, Rehuš – Šedivý, Bartoš, Yellow Horn – Podešva, Pucher, Číp – Špaček, Fiala, Novák.

Sestřih utkání

Kompletní výsledky 41. kola mezinárodní EBEL:
EHC LIWEST Black Wings Linz – Dornbirn EC 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky:
8. Jason Ulmer, 31. Spannring – 22., 46. D’Alvise, 8. Macierzynski, 31. Magnan.
Rozhodčí: Piragić/Trilar, 4865 diváků.

EC-Klagenfurt AC – HDD Telemach Olimpija Ljubljana 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky:
30. Jacques, 39. Ganahl, 52. Koch, 52. Setzinger.
Rozhodčí: Gamper/Zrnić, 2872 diváků.

Moser Medical Graz 99ers – EC Villach SV 2:1sn (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0 – 1:0)
Branky:
25. Woger, rozh. nájezd De Simone – 34. Schofield.
Rozhodčí: Gebei/Warschaw, 2960 diváků.

UPC Vienna Capitals - HC TWK Innsbruck 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)
Branky:
12., 15. Rotter, 16. J. Fraser, 50. Sharp – 22. Bishop, 38. Schuller.
Rozhodčí: Grumsmen/Smetana, 5550 diváků.

sobota:
SAPA Fehérvár AV19 – HC Bolzano/Südtirol (19:15)
Rozhodčí:
Grumsmen, Smetana – Haurum, Smeibidlo

aktualizováno: 09. 01. 2016, 01:07 autor: Martin Warty Smejkal / hokejportal.cz, erstebankliga.at, laola.tv