EC Hagn Leone Dornbirn EC KAC EC Red Bull Salzburg EC VSV Graz 99ers HC Bolzano Südtirol HC Orli Znojmo HC TWK Innsbruck Die Haie HDD ZM Olimpija Linz SAPA Fehervar AV19 Vienna Capitals

EBEL - Review: Znojmo konečně pokořilo v derby Vídeň a už je druhé + VIDEA

Colton Yellow Horn se raduje z gólu, FOTO © hokejportal.cz/Michal Křepela
aktualizováno: 23. 01. 2016, 02:06,  0 , 22.01.16 v kategorii: Reviews
Znojemským hokejistům se to na popáté podařilo a před svými fanoušky udolali gólem ze 60. minuty konkurenční Vídeň 2:1. Vítěznou branku zaznamenal Roman Tomas a po prohře Linze s Bolzanem se Orli posunuli na druhé místo za vedoucí Salzburg. Dva zajímavé výsledky ukázala i druhá skupina, kde se bojuje o play-off. Předposlední Innsbruck si vyšlápl na Klagenfurt a Villach prohrál v Lublani po prodloužení.
Rakousko EBEL VIDEO REVIEW

Znojemský tým nastoupil k 32. mezinárodnímu derby v nejsilnější možné sestavě a od prvních sekund udával tempo hry. Stejně jako v minulém zápase ve Znojmě se ochozy orlího stánku otřásaly radostí už v první minutě utkání. Vídeň vyrobila chybu při rozehrávce a dvojice Jan Lattner – Colton Yellow Horn dokonale rozebrala nejen bránícího obránce, ale také gólmana Nathana Lawsona. Kanadský střelec zakončoval do prázdné branky – 1:0.

Za čtyřicet sekund hrozil u branky Capitals Peter Pucher, jenže Lawson si i nadvakrát poradil. Z protiútoku pak hosté vytěžili přesilovou hru a zde započal tlak, kterému Orli s pomoci brankáře Patrika Nechvátala úspěšně odolávali. Po vymanění obléhal útok Puchera branku Vídně, žádná ze střel ji ale vážněji neohrozila a ještě si Znojmo vykoledovalo početní převahu. Při ní poprvé plály emoce, z menší rozmíšky pak rozdali rozhodčí po jednom trestu na obou stranách.

Ve dvanácté minutě předvedl svůj vytříbený přehled Pucher, když přec celou šíří útočného pásma našel Yellow Horna, ten zamířil jen do připraveného Lawsona. Na druhé straně zkoušel obkroužit a překvapit Nechvátala vídeňský kapitán Jonathan Ferland. V závěru třetiny ještě krátce po sobě bránili Orli dvě oslabení. Jak vyloučení Romana Tomase tak i Yellow Horna dokázal český celek bez velkých problémů ubránit. V první třetině si tak diváci přišli na své. K vidění byl vidět kvalitní ofenzivní hokej.

Do druhé třetiny nastoupili lépe hosté, kteří ještě dohrávali přesilovku a po střele Troy Milama se dostal do vyložené šance na vyrovnání Simon Gamache. Následovalo několik tvrdých osobních soubojů, po kterých se těžce z ledu zvedali znojemští Patrik Novák a Branislav Rehuš. Oba celky měli příležitosti na vstřelení gólů, nejprve MaCgregor Sharp nabízel střílenou přihrávku na teč a jeden z hráčů kotouč usměrnil těsně mimo branku Znojma.

Za minutu vytvořili Orli u Lawsona v brankovišti velkou skrumáž. David Bartoš a Yellow Horn stav duelu nezměnili. Zvýšit vedení Znojma mohl ve třicáté minutě z nenápadné střely Ondrej Šedivý, jeho rána jen o milimetry minula pravou tyč Vídně. Za tři minuty neudržel nervy na uzdě vídeňský Matthew Dzieduszycki a obdržel trest 2+2 minuty. Znojemský tým tak měl dlouhou dobu na zvýšení svého náskoku.

Po polovině trestu se zápas přerušil, když po jednom ze soubojů nevydrželo plexisklo v rohu kluziště a duel se dohrával po úpravě ledu na začátku třetí třetiny. „Zápas hodnotím kladně, protože většinu zápasu jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli. Zápasy s Vídní jsou vždy vyhecované, o tom je derby a abych řekl pravdu, tak ani nevím, jak to plexisklo vyletělo. Já koukal do ledu při tom souboji. Ta vynucená přestávka nám bych řekl moc nesedla. Trochu jsme se rozseděli v kabině, ale naštěstí jsme v závěru vstřelili zasloužený gól. Myslím, že i ty provokace od soupeře už jsme se naučili za těch pět sezon lépe snášet," řekl útočník Martin Podešva.

V dohrávané druhé části měli šance jak domácí tak hosté, ale brankáři své mužstva drželi. Ve třiačtyřicáté minutě unikl Michael Schiechl obraně Znojma a poté co dokázal udělat klíčku i Nechvátalovi, který se pokusil jako první dosportovat volný kotouč, zakončil do prázdné branky – 1:1.
Za dvě minuty to jen zahučelo, když se k odraženému puku dostal Rafael Rotter a jen těsně minul znojemskou branku.

Znojemská střídačka si vzala po útlumu time out a hra se vyrovnala. Oba týmy se snažili neudělat chybu a důsledně bránili. Ve třiapadesáté minutě předvedli pohlednou akci Martin Podešva a Pucher. Lawsonova lapačka byla přesná. Poslední pětiminutovka patřila Znojemských, jenž si vytvořili několik vyložených šancí a sedmačtyřicet sekund před koncem zápasu zařídil výhru Znojma Roman Tomas – 2:1.
"Pátý zápas a čtvrtý extrémně vyrovnaný. Kromě toho debaklu, když jsme dostali sedm, je to o gól, nebo o dva a tím jsou tyto derby tak fantastická. Navíc chodí na tyto zápasy více lidí a skvěle se nám pak hraje. Potvrdilo se, že hokej trvá šedesát minut a jestli ten gól dáte v první nebo poslední je jedno, takže super. V Dornbirnu to bude úplně jiný zápas, kde musíme hrát ze zabezpečené obrany," podotkl střelec vítězné branky Tomas.

Vídeň to ještě zkoušela bez brankáře a závěr okořenila hromadná šarvátka, ale rozhodčí žádné tresty již neudělili. Znojmo se posunulo na druhé místo.
„Klasické derby. Čtyřikrát jsme prohráli a chtěli jsme vyhrát. To stejné i Vídeň, ale měli jsme trochu více štěstí. Nám se hodila shodou okolností i ta vynucená pauza, protože Antonín Bořuta si zlomil nůž na brusli a měl tak čas na opravu. Navíc jsme hráli dlouhou přesilovku a na tom nově upraveném ledě je to vždy lepší. Na druhou stranu, ty naše přesilovky, není to ono. I z Dornbirnu bychom chtěli přivést nějaké body. Určitě tam pojedeme v nejsilnější sestavě," poznamenal trenér Orlů Jiří Režnar.

Orli Znojmo – UPC Vienna Capitals 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
1. Yellow Horn (Bartoš, Lattner), 60. Tomas (Štach, Trivino) – 43. Schiechl (Fraser, Hartl). Rozhodčí: Babić, Piragić – Zgonc, Nagy. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 3415. Střely na branku: 33:26.

Orli Znojmo: Nechvátal (Fučík) – Štach, A. Lakos, Bořuta, Lattner, Roupec, Biro, Stehlík, Šulák – Tomas, Corey, Rehuš – Šedivý, Bartoš, Yellow Horn – Podešva, Pucher, Číp – Špaček, Fiala, Novák.
UPC Vienna Capitals: Lawson (Kickert) – Fraser, P. Lakos, Iberer, Milam, Cuma, Peter, Hackl, Maxa – Nödl, Dzieduszycki, Ferland – Gamache, Sharp, Rotter – Fischer, Bois, Whitmore – Grosslercher, Schiechl, Hartl.

Sestřih utkání

Kompletní výsledky 1. kola nadstavby mezinárodní EBEL:
Skupina vítězů (jisté play-off/o umístění a výběr soupeře):

EHC LIWEST Black Wings Linz – HC Bolzano/Südtirol 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)
Branky:
7. Kozek – 8. Saviano, 13. Foster, 19. Broda. (J. Hübl (BOL) 60. minut/28 zákroků)
Rozhodčí: K. Nikolić/M. Nikolić, 4500 diváků.

EC Red Bull Salzburg – Dornbirn EC (26.1/19:15)

Skupina poražených (o dvě místa do play-off)

HDD Telemach Olimpija Ljubljana – EC Villach SV 2:1pp (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0)
Branky:
34., 62. Tavžejl – 6. Santorelli.
Rozhodčí: Gebei/Kincses, 1321 diváků.

EC-Klagenfurt AC – HC TWK Innsbruck 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)
Branky:
2. Bishop, 7. Spurgeon, 15. Lammers, 59. Jeff Ulmer.
Rozhodčí: Gruber/Smetana, 2974 diváků.

SAPA Fehérvár AV19 – Moser Medical Graz99ers 3:2pp (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0)
Branky:
1. Sziranyi, 7. Sikorčin, 62. Nagy – 35., 43. Beach.
Rozhodčí: Trilar/Zrnić, 3272 diváků.

aktualizováno: 23. 01. 2016, 02:06 autor: Martin Warty Smejkal / hokejportal.cz, erstebankliga.at, laola.tv