MS v hokeji 2016: SKUPINA A Česko Dánsko Kazachstán Lotyšsko Norsko Rusko Švédsko Švýcarsko SKUPINA B Bělorusko Finsko Francie Kanada Maďarsko Německo Slovensko USA

Extraliga - Review: Kometa si podmanila jižní Moravu. Zdolala Znojmo 3:1

Plakát k unikátnímu duelu o pohár hejtmana, FOTO © hcorli.cz
 0 , 12.02.16 v kategorii: Reviews
Vyprodaný znojemský stánek sledoval vyrovnanou bitvu. Více šancí a nakonec i branek však vstřelili hosté a po zásluze ovládli první ročník poháru hejtmana Jihomoravské kraje v poměru 1:3. Dvě branky zaznamenal Martin Dočekal.
Česko Extraliga REVIEW

Vyprodaná bitva o pohár hejtmana Jihomoravského kraje aneb o krále jižní Moravy. První ročník souboje mezi mezinárodní EBEL Orli Znojmo a českou extraligou Kometa Brno při příležitosti 790. let města Znojma zvoleného městem královským. Znojemský tým k duelu přistoupil zodpovědně a nasadil prakticky kompletní ligovou sestavu, načež hosté z Brna dovezli mladý tým posílený o hráče prvoligové Třebíče, Přerova a juniory.

Nabuzení Orli vlétli do zápasu a po patnácti sekundách utkání se dostal zpoza branky sám před Martina Faltra Martin Podešva, ale bekhendový pokus mířil vedle. Za minutu trefil na druhé straně obránce Tomáš Malec tyčku znojemské svatyně.
V páté minutě dostali domácí první možnost početní převahy, až v jejím závěru se sám zjevil před Faltrem Ondrej Šedivý, avšak mířil jen do hrudi.
Za pět minut předvedl sérii znamenitých zákroků Patrik Nechvátal. Zkušený Jakub Koreis na znojemského gólmana nevyzrál. Znojmo odpovědělo několika střelami v rychlém sledu i Falter se zaskvěl a podržel brněnský tým.

Ve třinácté minutě prověřil Faltra střelou z dálky kapitán Orlů Jiří Beroun. Na konci první třetiny hrálo přesilovku i Brno. Po necelé minutě početní převahu využil výstavní střelou zpoza kruhů útočník Martin Dočekal – 0:1.
V poslední minutě se dostali Brněnští to přečíslení a Nechvátalem provazem zachránil Orly od dalšího inkasování.

Úvod druhé třetiny byl od obou celků nepřesný a diváci čekali na větší šanci. Po pěti minutách obdržel přesnou nahrávku mezi obránce rozjetý Roman Tomas, ale v brance skončil mimo puku právě znojemská hráč. Vzápětí trefil Corey Trivino jen padajícího beka Petra Kuboše. Na potřetí už to Znojemským vyšlo, po souhře Berouna s Janem Šedou se trefil druhý jmenovaný – 1:1.
"Někdo z hráčů Komety udělal chybu a šli jsme do přečíslení dva na jednoho. Já jsem to dostal od Jirky Berouna a prakticky jsem to jen zametl do branky," uvedl střelec branky Šeda.

Remízový stav vydržel jen 72 sekund. Brněnský Vlastimil Dostálek vyslal do úniku Radima Zohornu a Kometa ve Znojmě podruhé vedla – 1:2.
Kometa poté dostala druhou možnost přesilovky a narážela na precizního brankáře Nechvátala. Orli měli krátce na to možnost dvou přesilovek, všechny kotouče mířili ale mimo tři tyče. „Vyprodané hale se muselo utkání líbit. Tempo bylo vynikající. Obě mužstva hrála s obrovským nasazením, hlavně my jsme za to rádi. Vyzkoušeli jsme si hru pod tlakem. Jediné, co mě mrzí, že jsme měli hodně situací dva na jednoho a tři sólové nájezdy a většinu jsme neproměnili. Každé vítězství týmu zvedá sebevědomí," poznamenal asistent trenéra Komety Kamil Pokorný.

Orli ve třetí části zvýšili útočnou snahu, jenže do vyložených šancí se nedostávali. Jednu z mála měl Jan Lattner. Střela mu ideálně nesedla a Faltra příliš nezaměstnala. Po pásmu nepříliš střelecky aktivního dění na ledě zkoušel překonat hostující brankáře obránce Znojma Marek Biro. Gólman Komety jeho střelu zneškodnil. Ve dvaapadesáté minutě se dostal Radim Zohorna do brejku, ale svůj bekhendový blafák nezužitkoval.

Z protiútoku se podařilo Orlům vytvořit před brankou Komety závar, ale puk v síti neskončil. Kometa zahrozila v sedmapadesáté minutě únikem Tadeáše Krále. V závěru to chtěli Orli zkusit bez brankáře, ale jejich snahu pohřbil svým druhým gólem v zápase Dočekal a rozhodl o výhře Komety v jihomoravském derby – 1:3.
„Byli jsme asi hodně přemotivovaní, s takovým výkonem a chybami do obrany bychom v naší soutěži nebyli tam, kde jsme. I když to nebylo mistrovské utkání, tak jsme chtěli vyhrát, bohužel jsme ale udělali více chyb a soupeř nás ztrestal. Za tři týdny nás čeká vrchol sezóny, je potřeba se dobře připravit. Teď musíme vyhrát dva domácí zápasy a ve Vídni se pokusit o body," uvedl kouč Orlů Jiří Režnar.

Orli Znojmo – HC Kometa Brno 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
27. Šeda (Beroun) – 18. Dočekal (Raška), 28. R. Zohorna (Dostálek), 60. Dočekal (Vondráček).
Rozhodčí: Homola, Čech – Skopal, Reich. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 4800 (vyprodáno).

Orli Znojmo: Nechvátal (Fučík) – Štach, Biro, Stehlík, Šulák, Bořuta, Lakos, Roupec, Šenkeřík, Lattner – Podešva, Pucher, Bartoš, Číp, Šedivý, Yellow Horn, Tomas, Trivino, Rehuš, Beroun, Šeda, Novák, Špaček, Csamango.
HC Kometa Brno: Falter (Jekel) – Vágner, Kuboš, Dujsík, Kováčik, Malec, Štindl, Trška, Kubeš – Král, Němec, H. Zohorna, Dočekal, Raška, Mrázek, Bruian, Koreis, Vondráček, R. Zohorna, Boltvan, Dostálek, Kratochvíl, Novák.

autor: Martin Warty Smejkal / hokejportal.cz, hcorli.cz