MS v hokeji 2016: SKUPINA A Česko Dánsko Kazachstán Lotyšsko Norsko Rusko Švédsko Švýcarsko SKUPINA B Bělorusko Finsko Francie Kanada Maďarsko Německo Slovensko USA

EBEL - Review: Cizinci zaveleli. Znojmo je definitivně v play-off + VIDEA

Hokejisté Znojma slaví postup do play-off, FOTO © hokejportal.cz/Michal Křepela
 0 , 10.01.16 v kategorii: Reviews
Znojemští hokejisté v nejdůležitějším zápase dosavadní sezony dvakrát vedli a Villach dokázal dvakrát srovnat s Jihomoravany krok. Ve třetí třetině však zasadil definitivní ránu soupeři slovenský sniper Roman Tomas a poslal jediného českého zástupce v mezinárodních soutěžích i popáté do vyřazovacích bojů. O zbylá tři místa se stále pere pět celků. Hüblovo Bolzano padlo ve Vídni a Zagrapanův Dornbirn ve Fehérváru.
Rakousko EBEL VIDEO REVIEW

Znojmo nastoupilo do třetího derby mužstvem s orlem na hrudi v totožné sestavě jako na ledě lídra ze Salzburgu. Hosté z Villachu nově v kádru přivítali ze zámoří se vracejícího útočníka Christofa Krompa a v obraně se po dlouhodobém zranění objevil kapitán týmu z Korutan Gerhard Unterluggauer.
Znojemský tým do utkání vkročil skvěle. Ondrej Šedivý a Radek Číp vyzkoušeli hned z kraje druhé minuty připravenost gólmana Villachu Philippe Lamoureuxe a vytěžili z toho přesilovou hru. Na ní se poprvé fanouškům Znojma představila posila André Lakos a jeho nahození na branku tečoval Peter Pucher do protipohybu brankáře. Nejzkušenější dvojice v kádru Znojma tak zaúřadovala – 1:0.
„Zakombinovali jsme tak s Andréjem, který viděl, že jdu před branku a vyslal takovou polostřelu. Já jsem to jen usměrnil do protipohybu. André ukázal, že má skvělý přehled ve hře a musí se dostat ještě do lepší formy. Přeci jen nějakou dobu nyní nehrál, takže herní výpadek je znát," poznamenal zkušený Pucher.

Poté se znojemští hráči nechali zatlačit a Villach dvěma velkými šancemi zaměstnal Patrika Nechvátala. Miha Verlič dokonce nastřeli tyčku. V jedenácté minutě zapomněla obrana Znojemských na dalšího slovinského hráče v dresu soupeře a Žiga Panceho vychytal svým betonem až Nechvátal. Následně při první početní převaze hostů zůstal před brankou volný Ryan McKierman, v rozhodující moment však nevydržela jeho hokejka. Ve dvacáté minutě měl vyrovnání na dosah útočník Villachu Daniel Nageler, ale znojemský gólman si i tentokrát poradil.

Villach z první akce ve druhé třetině ohrozil znojemskou branku, ale nahození jednoho z hráčů jen proletělo vzduchem přes brankoviště. Hosté byli na startu druhé části mnohem aktivnější a znojemský brankář měl co plno práce se střelami, dorážkami a dalšími odrazy kolem branky. V pětadvacáté minutě nabídl Roman Tomas kotouč sjíždějícímu Lakosovi a jeho pumelice trefila Lamoureuxe do masky.

Od osmadvacáté minuty čekaly znojemské hráče znovu těžké chvíle, když se hákováním provinil obránce Jakub Stehlík. Villach se dokázal ve své třetí početní převaze prosadit, ale jejich branku nakonec musel ještě potvrdit videorozhodčí a jejím autorem byl jeden v posledních zápasech gólově produktivní Dustin Johner – 1:1.
Villach nás na začátku překvapil. Hrál jinak než poslední zápasy. Třináct utkání za sebou neprohrál v základní hrací době, protože hrál hodně z defenzívy. Tentokrát ve dvou napadal," řekl znojemský kouč Jiří Režnar.

Znojmo poté zasypalo soupeře několika střelami, ale všechny Lamoureux viděl a bezpečně si s nimi poradil. Trenéři znojemských Orlů v polovině zápasu stáhli hru na tři útoky a nově seskládaný první útok ve složení Corey Trivino, Patrik Novák a Tomas měl vyloženou šanci, kterou lapil Lamoureux. „V Salzburgu jsme hráli celý zápas až do konce na čtyři útoky. Nyní jsme chtěli dát více prostoru Coltonovi, který když hrajete na čtyři útoky, nedostává tolik prostoru. I proto chodil s oběma přesilovkovými útoky a je tak více zainteresovaný do zápasu," vysvětlil situaci Režnar. Brankář Villachu poté vychytal i další šanci Šedivého a držel naděje hostů na dobrý výsledek. Americký brankář již však nestačil v devětatřicáté minutě na dorážku Corey Trivina a Znojmo podruhé v utkání vedlo – 2:1.

Na začátku třetí dvacetiminutovky sehráli znojemští Orli další nebezpečnou přesilovku, hosté ale oslabení přečkali bez úhony. Jediná střela Lubomíra Štacha mířila mimo tři tyče. Na druhé straně rozhodčí odpustili Villachu zakázané uvolnění a lehce rozhozené obrany využil ke vstřelení vyrovnávací branky Eric Hunter – 2:2.

Znojemští odpověděli pokusy Štacha a Tomase. Villach poté při vyloučení druhého jmenovaného Orlům zle zatápěl, ale Nechvátal znovu předvedl jeden ze svých důležitých zákroků a vytěsnil kotouč těsně vedle tyče. „Vyrovnaný zápas. Oba týmy měli šance, ale my je využili a soupeř ne. Po druhém gólu jsem na tom nebyl dobře, bohužel jsem tu střelu viděl v poslední okamžik a nestačil jsem již zareagovat. Naštěstí Roman Tomas tam zůstal fantasticky za hrou a rozhodl. Slavíme úspěch, a když k tomu přispějete dobrým výkonem, tak to samozřejmně potěší," prozradila gólmanská jednička Orlů Nechvátal. Ve čtyřiapadesáté minutě se mohl dostat hostující tým do vedení, jenže trestuhodně netrefil branku a tak se Znojmo dostalo potřetí do vedení, přičemž dokázalo podruhé využít přesilovou hru zásluhou Tomase – 3:2.

Zkušení hráči v čele s veteránem Pucherem v závěru podrželi kotouč daleko od Nechvátalovi branky a soupeř tak neměl na možnost dramatu ani pomyšlení. „Snažili jsme se tam hrát na krátké přihrávky, abychom zamezili možnému protiútoku Villachu a případnému odvolání jejich brankáře. Navíc jsem tam ztratil hokejku, takže jsem se snažil kotouč blokovat u mantinelu a nepustit jej do hry," uvedla ikona znojemského hokeje Pucher. Orli si díky výsledkům z ostatních stadionu dvě kola před koncem základní části pojistili třetí místo a přímý postup do play-off.

Znojmo tak ani ve své páté sezoně na mezinárodní scéně nebude chybět v bojích o mistrovský titul.

Orli Znojmo – EC Villach SV 3:2 (1:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
3. Pucher (Lakos, Tomas), 39. Trivino (Novák, Tomas), 55. Tomas (Štach, Pucher) – 29. Johner (Schofield, Verlic), 47. Hunter (Pance). Rozhodčí: Gebei, Siegel – Kaspar, Soos. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 3062. Střely na branku: 38:38.

Orli Znojmo: Nechvátal (Fučík) – Štach, Lakos, Bořuta, Lattner, Roupec, Biro, Stehlík, Šulák – Tomas, Trivino, Rehuš – Šedivý, Bartoš, Yellow Horn – Podešva, Pucher, Číp – Špaček, Fiala, Novák.
EC Villach SV: Lamoureux (Herzog) – Bacher, Schlacher, Kelly, Unterluggauer, Schofield, McKiernan – Pance, Verlic, Nageler – Kromp, Hunter, Santorelli – Leiler, Johner, Petrik – Jennes, Alagic, Kreuter.