Nejnovější hokejové zprávy

- Můj konec se blíží. Zatím mám ale chuť hrát, vzkazuje třebíčský odchovanec a kapitán Orlů

kapitán Orlů Jiří Beroun, FOTO © hokejportal.cz/Michal Křepela
 0 , 20.03.17 v kategorii: Aktuality
Dlouholetý šestatřicetiletý kapitán znojemských Orlů Jiří Beroun odehrál ve Znojmě patnáctou sezonu v řadě. Co bude dál?


Po zisku stříbra v mezinárodní EBEL se jedinému českému zástupci v mezinárodní soutěži nedařilo, a i když se nakonec povedlo probojovat se do vyřazovacích bojů, zde vystavil Znojmu stopku rakouský gigant z Klagenfurtu.
Třebíčský rodák, který zažil ve Znojmě extraligový bronz, zisk titulu v letním poháru Tipsport cupu i odchod do první ligy, nastupoval v play off i přes svá zranění a v dalším ročníku EBEL chce dokázat, že svému týmu má na ledě stále co dát.

Po loňském historickém úspěchu přišel útlum. Jednalo se o takzvanou kocovinu?

Já nevím, jestli kocovina, ale to se vždy zmiňuje, když se nepodaří následná sezona po té úspěšné. Ročník nám prostě nevyšel, a už bych se k tomu asi nevracel. Nyní není potřeba hledat příčiny, protože kdyby se znaly, tak se to změní a sezona by vypadala jinak. Hromadu věcí si nesedlo podle plánu a dál bych to zřejmě už neřešil.

Kádr před sezonou doznal mnoha změn. U Orlů se objevilo několik nových cizinců. Právě ti ale v rozhodujících bojích nebyli vidět. Dá se říct, že to byl ten moment, který rozhodl? Tedy že nikdo nevyčníval?
Tak ani já jsem neodehrál dobrou sezonu, co si budeme povídat. Navíc mi nepřísluší hodnotit hráče, kdo jak hrál třeba v play off. Prostě se nám sezona nevyvedla a nejbližším cílem je připravit se na novou, která bude vypadat úplně jinak. Musíme se dívat dopředu, co bylo, bylo. Na druhou stranu je potřeba se poučit z letošního nezdaru, sezona 2016/2017 nám vážně zhořkla.

V sezoně se změnil trenér, který ale neměl v nabitém programu příliš šancí něco měnit. Bylo to tedy spíš pro psychiku hráčů povzbuzení?
Máte pravdu. Když je sezona v plném proudu, tak ten trenér nemá moc příležitostí něco měnit. Ke konci sezony v nadstavbě i play off už naše výkony ale byly lepší a projevily se ty změny, které nový trenér zavedl. Díky tomu jsme vlastně to play off udělali. Tam jsme odehráli vlastně tři vyrovnané zápasy, dva jsme ztratili až v prodloužení, takže chybělo i štěstí, a hlavně zamrzí závěr prvního zápasu, který jsme měli rozehraný na výhru. Pak by série vypadala jinak. Ročník to byl ale nemastný neslaný.

Kádr měl v sezoně obrovský počet dlouhodobě zraněných. Sám jste byl v ročníku několikrát na marodce. Je to pro hráče svazující, když ví, že nemůže týmu pomoci?
Osobně jsem si to letos vytrpěl dosyta, jelikož jsem nehrál snad dva a půl měsíce. Člověk chce strašně moc hrát a to i když není stoprocentně zdravý. Ono to pak není úplně to pravé ořechové a na výkonech hráče je to znát, takže určitě jsem trpěl a chodil za kluky alespoň na střídačku. To je úplně něco jiného než sedět někde na tribuně a poslouchat třeba nadávky. Člověk je hecuje a je v tom s nimi. Navíc ta letošní zranění byla obzvláště těžká, to máte čtyři zlomeniny a tři těžké operace kolen. S tím se prostě nastoupit do zápasu nedá.

V dramatickém závěru jste se dokázali probojovat do play off, kde jste sice odehráli tři vyrovnané zápasy, ale stejně jako při premiérové sezoně v EBEL jste vypadli 0:4 na zápasy. Co byl rozhodující aspekt?
Nemůžeme letošní čtvrtfinálovou sérii s Klagenfurtem srovnávat s tou se Záhřebem. Na té je stejný jen výsledek. Klagenfurtu jsme byli tři duely důstojným soupeřem, a jak už jsem říkal, rozhodovalo výrazně i štěstí. Loni jsme si ho vybrali a letos nám chybělo. Pokud to někdo srovnává s první sezonou v EBEL, tak je to jeho názor, ale ten hokej z naší strany v této sérii nebyl špatný.

Poprvé se podařilo hráči Znojma dostat se do národního týmu z EBEL. Je to znamení pro další mladíky v kádru či budoucí posily, že to jde i odtud?
Tak určitě, ale vždycky to je o tom hráči osobně. Já jsem za svoji kariéru pracovitějšího hráče, než je Libor Šulák, nezažil. Navíc šel příkladem pro další mladíky v kádru, kteří to po něm začali dělat stejně poctivě jako on a mohou to taky dotáhnout dál. Stal se i přes svůj nízký věk vzorem několika hráčům a celé ty dva roky ve Znojmě se v něčem snažil zdokonalovat. Ona ta cesta z EBEL do národního týmu je přeci jen o něco zapeklitější, ale je to hlavně o tom jednotlivci, jak se k tomu postaví.

Znojmo mělo v letošní sezoně průměrem nejstarší kádr ze soutěže. Klub avizoval omlazení. Je to správný krok a nebude to mít vliv na další sezonu, kde může chybět zkušenost?
Zkušenosti v dnešní době může mít i mladší hráč. Prostě je na čase ten kádr omladit. Přijdou noví hráči, někteří stávající zase o rok zestárnou. V tom nevidím žádný problém. Věřím, že další nově příchozí na sobě budou pracovat jako právě Libor Šulák.

Orlí kádr opouští ikona Peter Pucher, se kterým jste jako jediný získal jak bronz v extralize, tak i stříbro v EBEL. Je to velká ztráta?
Jestli je to ztráta, se uvidí na ledě, ale tak mě to čeká třeba za rok nebo za dva. Hokejový život nejde zastavit, stárneme stejně jako ostatní.

Do EBEL se vrací Medveščak Záhřeb. Tedy tým, kde Znojmo vstoupilo v roce 2011 do soutěže. Je to veliké lákadlo pro fanoušky?
Tak v Záhřebu byly vždycky skvělé zápasy a vynikající atmosféra. Znovu určitě poskládají kvalitní tým, budou se pohybovat v horních patrech tabulky, a tak to hodnotím jednoznačně jako přínos.

Znojemské brankoviště bylo po letech extrémně vyrovnané. V nadstavbě a play off se to změnilo. Nemohl to být rozhodující faktor rychlého vyřazení?
Marek Schwarz nás v play off i nadstavbě neskutečně držel. Chytl skvělou formu a už do branky Patrika Nechvátala nepustil. Každý zápas měl mnoho důležitých zákroků a i díky němu jsme se do play off dostali. I proto tu takto zkušený gólman letos byl.

Souhlasíte se slovy sportovního manažera mládeže Miroslava Vybírala, že by mělo vzniknout záložní mužstvo v Alpské lize, odkud to pro mladé hráče nebude do EBEL takový skok?
Tak ono je to těžké. Já když jsem v osmnácti končil v juniorce, tak se mě nikdo neptal, kam půjdu, a skočil jsem mezi muže. Dnes jsou v juniorce kluci, kterým je kolem jednavaceti, a to už je docela pozdě. Takže je lepší skočit do toho seniorského hokeje už třeba v sedmnácti a více se tomu přizpůsobit. Na druhou stranu je to všechno o financích. Je tam mnohem více cestování i více zápasů, ale rozhodně to není vůbec špatná myšlenka.

Ve Znojmě trávíte bez přestávky patnáct sezon. Budete pokračovat jako kapitán Orlů i v šestnácté?
Sezona mi určitě nevyšla podle plánu, takže člověk je tak trochu na vážkách, zda to má cenu ještě dál pokračovat. Seděli jsme na tohle téma i s trenérem. Myslím si ale, že pokud člověk dobře potrénuje a bude zdravý, tak může být mužstvu nějakým způsobem prospěšný. Pokud bych se však měl v sezoně trápit, tak to radši nebudu zdržovat. Pevně však věřím, že ještě mám na ledě co ukazovat. Bohužel ten hokejový věk se pomalu krátí a člověk holt v osmadvaceti o tom nepřemýšlí. Ten konec se ale nezadržitelně blíží a každá ta sezona utíká strašně rychle.

Láká vás v budoucnu trenérská kariéra?
Zatím jsem nad tím nepřemýšlel. Člověk to musí všechno okoukat. Nikdo učený z nebe nespadl. Roman Šimíček by na to byl skvělý učitel. Chce to ale začít u dětí, což mě strašně baví. Nyní mám ale stále chuť do aktivního hokeje.

Máte jako kapitán nějaký vzkaz pro fanoušky?
Musíme poděkovat za podporu v celé té historii EBELky. Máme mnoho skalních fanoušků, kteří zažili extraligu, první ligu. Jezdí i na výjezdy, které nejsou levné. U mě mají respekt a těším se na ně v srpnu, až se s nimi uvidíme.

Datum narození: 18. 4. 1980
Post: Útočník
Číslo:
 30

Největší úspěchy u Orlů:
- stříbro v EBEL

- bronz v extralize
- účast v Lize mistrů
- titul v Tipsport cupu

Kariéra u Orlů v číslech:
575 zápasů (60 branek + 70 asistencí = 130 bodů)autor: Martin Smejkal / hokejportal.cz, denik.cz