Nejnovější hokejové zprávy

- Jak bojoval na ledě, tak i s nemocí, řekl Neveselý o Augustovi

Stanislav Neveselý, FOTO © idnes.cz
 0 , 16.02.17 v kategorii: Aktuality
Odolnost a nesmírná pracovitost.

Tak charakterizoval ve své vzpomínce Josefa Augusta jeden z jeho nejbližších hokejových kamarádů Stanislav Neveselý. I když je od sebe dělil desetiletý věkový rozdíl, měli k sobě blízko. Hráli spolu v jednom útoku v sezoně 1966/1967, kdy získala Dukla Jihlava svůj první mistrovský titul, a spojovala je několik let i společná trenérská práce.

"Tak jako bojoval na ledě, stejně bojoval i s nemocí. Jednu dobu už to vypadalo, že ji přemohl. Chodil na vycházky se psem, zastavil se za námi na tenise. Zpráva o jeho úmrtí mě hodně vzala," řekl ČTK osmdesátiletý Neveselý. "Prožili jsme spolu takřka celý život. Znal jsem jej od okamžiku, kdy jako voják narukoval do Dukly Jihlava. On tehdy stál na začátku své hokejové kariéry, já se už s aktivním hokejem pomalu loučil."

Augusta pocházel z hokejové líhně v Havlíčkově Brodě. "Stejně jako další Broďáci - Milan Chalupa, Jaroslav Benák, Jan Suchý, Jaroslav a Jiří Holíkové - byl fyzicky nesmírně odolný. Všechny to předurčovalo v hokeji k úspěšné kariéře," uvedl Neveselý.

V Dukle Jihlava, jež vznikla v roce 1956, se museli hokejisté prvních více než deset let spokojit s velmi skromnými podmínkami. "Byli jsme maloměsto. Neměli zastřešený stadion, chyběla nám rolba. Tím vším si s námi prošel i Augusta," řekl Neveselý, který se později vydal na dráhu hokejového kouče a Augusta svého staršího kamaráda napodobil.

"Jednu dobu mi dělal v Dukle Jihlava asistenta. Po mém odchodu převzal tým jako hlavní kouč. Byl velmi pracovitý. Proto to dotáhl až do reprezentačního týmu, který přivedl nejdříve jako asistent Ivana Hlinky a potom jako hlavní kouč ke třem titulům mistra světa," uvedl Neveselý, který byl s Augustou v kontaktu do jeho posledních chvil.


autor: ČTK